فیلمی از یک ماه‌گرفتگی کامل


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید
چهره‌ی ماه در یک ماه‌گرفتگی کامل چه دگرگونی‌هایی پیدا می‌کند؟
این ویدیوی مان‌گریز که روند ۵ ساعته‌ی ماه‌گرفتگی ۳۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد به گونه‌ای پردازش دیجیتالی شده تا در سرتاسر این ۵ ساعت، ماه همچنان درخشان و در مرکز چارچوب بماند.
در آغاز یک ماه پُر (کامل) دیده می‌شود زیرا ماه‌گرفتگی‌ها تنها در زمان پر بودن ماه رخ می‌دهند. ستارگان در پس‌زمینه جابجا می‌شوند زیرا ماه همزمان با گرفته شدن چهره‌اش، دارد به گرد زمین می‌گردد. سپس سایه‌ی دایره‌ایِ زمین را می‌بینیم که از روی چهره‌ی ماه می‌گذرد.
آبی بودنِ لبه‌های سایه به همان چیزی ربط دارد که آسمان زمین را آبی کرده است و سرخ پررنگِ مرکز سایه هم به همان چیزی ربط دارد که خورشید را نزدیک افق به رنگ سرخ در می‌آورد.
فردا، چهارشنبه، مردمان از جنوب خاور آسیا تا سرتاسر اقیانوس آرام تا جنوب باختر قاره‌ی آمریکا شاید بیننده‌ی یک ابرماه‌گرفتگی کاملِ خونین باشند.
اینجا واژه‌ی خونین یا خون اشاره با رنگِ (احتمالا) سرخ ماه در زمانِ گرفتگی کامل دارد و واژه‌ی ابرماه هم نشانگر اینست که اندازه‌ی زاویه‌ای ماه در آن شب کمی از شب‌های دیگر بزرگ‌تر است و این هم بدین دلیل که در مدارِ اندکی بیضی‌اش به گرد زمین، به نسبت به زمین نزدیک‌تر از شب‌های دیگر خواهد بود [روی هم رفته ابرماه هنگامی رخ می‌دهد که ماه همزمان با رسیدن به گام کامل، به حدود نقطه‌ی پیرازَم یا حضیضِ مدارش هم برسد-م]
------------------------------------------
تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Moon - total lunar eclipse - time-lapse - full moon - Star - Earth - Sun - Asia - Pacific - Americas - Blood Supermoon Total Lunar Eclipse - supermoon - elliptical

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه