کهکشانی از چند رده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

تلسکوپ فضایی هابل ناسا تصویری برجسته از کهکشان مارپیچی زیبای ان‌جی‌سی ۴۶۸۰ گرفته است.

ان‌جی‌سی ۴۶۸۰ با فاصله‌ی حدود ۹۸ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی دوشیزه جای دارد. این کهکشان در ۲۷ می ۱۸۳۵ به دست اخترشناس انگلیسی، جان هرشل یافته شد.

ان‌جی‌سی ۴۶۸۰ که به نام‌های آیراس ۱۲۴۴۳-۱۱۲۱ و لیدا ۴۳۱۱۸ هم شناخته می‌شود، دارای قطری به اندازه‌ی ۴۵۰۰۰ سال نوری است.

اخترشناسان هابل درباره‌ی این کهکشان نوشته‌اند: «ان‌جی‌سی ۴۶۸۰ در عمل نمونه‌ی دشواری برای رده‌بندی است. گاهی از رده‌ی کهکشان‌های مارپیچی دانسته می‌شود و گاهی هم به عنوان یک کهکشان عدسی رده‌بندی می‌شود.»

«کهکشان‌های عدسی یا عدسگون چیزی میان کهکشان‌های مارپیچی و کهکشان‌های بیضیگون هستند. با آن که ان‌جی‌سی ۴۶۸۰ بازوان مارپیچی شناسایی‌پذیری دارد، ولی این بازوان ساختار روشن و مشخصی ندارند و نوک یکی از آنها هم بسیار افشان و پراکنده به نظر می‌رسد.»

«کهکشان‌ها ایستا نیستند و ریخت‌شناسی آنها -و بنابراین رده‌بندی آنها- در درازنای زندگی‌شان تغییر می‌کند. پنداشت بر اینست که کهکشان‌های مارپیچی به کهکشان‌های بیضیگون دگردیسی می‌یابند، به احتمال بسیار در روند ادغام با کهکشان‌های دیگر؛ چیزی که باعث می‌شود ساختار مارپیچی نمایان خود را از دست بدهند.»

در سال ۱۹۹۷ یک ابرنواختر از گونه‌ی "یکم ای" (Ia) با نام اس‌ان ۱۹۹۷بی‌پی در ان‌جی‌سی ۴۶۸۰ رخ داد. پژوهشگران می‌گویند: «در سال ۱۹۹۷ موجی از توجه‌ها به سوی ان‌جی‌سی ۴۶۸۰ سرازیر شد زیرا میزبان ابرنواختر اس‌ان ۱۹۹۷بی‌پی بود.»

«شگفت این بود که این ابرنواختر را یک ستاره‌شناس آماتور استرالیایی به نام رابرت ایوانز شناسایی کرد که [تا پیش از آن،] شمار باورنکردنیِ ۴۲ انفجار ابرنواختری را شناسایی کرده بود.»


-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NASA - ESA - Hubble Space Telescope - spiral galaxy - NGC 4680 - constellation of Virgo - English - John Herschel - IRAS 12443-1121 - LEDA 43118 - diameter - lenticular galaxy - elliptical galaxy - spiral arm - Type Ia supernova - SN 1997bp - Australia - Robert Evans

منبع: sci-news
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه