آلودگی چهره شکارچی با ماهواره‌ها

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این رگه‌ها در سرتاسر شکارچی چه هستند؟
اینها [ردِّ] بازتاب نور خورشید از روی چندین ماهواره‌ی زمین‌گرد در آسمانی گرگ و میش هستند که مانند نقطه‌هایی روشن و پشت سر هم پهنه‌ی آسمان را می‌پیمایند.
افزایش شمار ماهواره‌های مخابراتی، از جمله ماهواره‌های استارلینک اسپیس‌ایکس مایه‌ی نگرانی بسیاری از اخترشناسان شده است.
از دید مثبت که بنگریم، استارلینک و ناوگان‌های همانندش آسمانِ پسا-غروب را پویاتر می‌کنند، پیوندهای جهانی بر پایه‌ی ماهواره را سریع‌تر می‌کنند، و به خدمات‌رسانی دیجیتال به بخش‌های روستاییِ اکنون محروم یاری می‌رسانند.
ولی از دید منفی، این ماهواره‌های مدار پایینِ زمین کار اخترشناسان در برخی از برنامه‌های تصویربرداری ژرف نجومی را دشوارتر کرده‌اند، به ویژه آن دسته از برنامه‌های رصدی که نیاز به تصویرهای گرفته شده درست پیش از طلوع و درست پس از غروب دارند.
آرایه‌های ماهواره‌ایِ برنامه‌ریزی شده برای آینده که در مدارهای بالاتر کار خواهند کرد، می‌توانند بر پژوهش‌های ژرفای کیهان که برای تلسکوپ‌های بزرگ زمینی در هر زمان از شب برنامه‌ریزی شده‌اند اثر بگذارد.
ردهایی که در این تصویر بر روی چهره‌ی شکارچی می‌بینید نه از استارلینک، بلکه از ماهواره‌هایی در مدار بلندِ زمین‌آهنگ هستند.
این عکس از پیوند دیجیتالی ۶۵ نما با نوردهی‌های ۳ دقیقه‌ای درست شده که در دسامبر ۲۰۱۹ گرفته شده بودند. برخی از این نماها برای نمایان کردن سحابی شکارچی در پس‌زمینه و برخی دیگر هم برای نمایاندن ماهواره‌های گذرنده نوردهی شده بودند.

------------------------------------------
تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 reflection - Earth - communications satellite - SpaceX Starlink - low Earth-orbit - geosynchronous orbit - Orion Nebula

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه