شاخ‌هایی در افق!

تاکنون چنین طلوعی دیده بودید؟

اینجا در آغاز هوا ابری بود، سپس ابرها رفتند و خورشید که در اثر پراکنش نورش در لایه‌های فشرده‌ی جو به رنگ سرخ در آمده و بخشی از چهره‌اش را هم قرص ماه پوشانده بود به شکل "دو تکه" آغاز به بالا آمدن کرد و نمایشی را پدید آورد که عکاسِ تصویر آن را خیره‌کننده‌ترین طلوع آفتاب زندگی‌اش توصیف می‌کند.
چنانچه گفتیم، دایره‌ی سیاه نزدیک بالای خورشید، قرص ماه است، ولی یک تیرگی دیگر هم درست زیر آن دیده می‌شود.
دلیل این تیرگی وجود لایه‌ی وارونگی دما در آن هوای بسیار گرم بود که با رفتاری مانند یک عدسی غول‌پیکر، تصویر دومی را از سیاهی قرص ماه پدید آورده بود.
این پدیده‌ی نورشناسی جَوی که در طلوع‌ها یا غروب‌های معمولی هم می‌تواند رخ دهد به نام پدیده‌ی "گلدان اتروسکی" شناخته می‌شود.
این تصویر دسامبر ۲۰۱۹ پیش در الوکره‌ی کشور قطر گرفته شده بود. در آن روز برخی از بینندگان در نوار باریکی از زمین می‌توانستند قرص ماه را در میان حلقه‌ی آتشین خورشید ببینند که با هم یک پدیده‌ی خورشیدگرفتگی حلقوی کامل به نام "حلقه‌ی آتش" را پدید آورده بودند.
خورشیدگرفتگی بعدی، که آن هم برای کسانی که در جایگاه مناسب باشند حلقوی خواهد بود، در روز ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن، همین هفته) رخ خواهد داد.

 ------------------------------------------

تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Sun - partial eclipse - Moon - Earth - inversion - lens - atmospheric optics - Etrucan vase - Al Wakrah - Qatar - annular solar eclipse - ring of fire

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه