پرواز در برابر هلال خورشید

در روز ۱۰ ژوئن، ماهِ نو از جلوی خورشید گذشت.
در آن هنگام، تنها دور روز از رسیدنِ ماه به نقطه‌ی اپازم یا اوج مدارِ بیضی‌اش به گرد زمین می‌گذشت، نقطه‌ای که ماه در آن به دورترین فاصله از زمین می‌رسید و بنابراین اندازه‌ی زاویه‌ایش کوچک‌تر از همیشه بود و نمی‌توانست قرص خورشید را به طور کامل بپوشاند.
از همین رو با قرص تیره و سایه‌نمای خود، تنها یک خورشیدگرفتگی حلقوی پدید آورد.
هنگامی که این خورشیدگرفتگی به گام کوتاه ولی شگفت‌انگیزِ حلقوی رسید، کسانی که در نیمکره‌ی شمالی، در نوار باریک مسیرِ سایه‌ی ماه زندگی می‌کردند توانستند قرص خورشید را مانند حلقه‌ای درخشان به نام "حلقه‌ی آتش" ببینند.
ولی در آسمان ابریِ بامدادِ ساحل خاوری آمریکا، این خورشیدگرفتگی به شکل یک خورشیدگرفتگی پاره‌ای یا جزییِ باشکوه دیده می‌شد.
در این تصویر که از پیوند دیجیتالی نماهای پیاپی در زمانی نزدیک به بیشینه‌ی گرفتگی پدید آمده، خورشید و ماه را می‌بینیم که دارند با هم از افق ساحل کوینسی، جنوب بوستون ماساچوست بالا می‌آیند.
از خوش‌شانسی عکاس، پرنده‌ای هم از میدان دید دوربین گذشت و مسیر موج‌دار پروازش به ماهِ سایه‌نما و خورشید نیم‌گرفته پیوست.

-------------------------------------------
تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 New Moon - Sun - silhouette - apogee - elliptical - Moon - annular solar eclipse - ring of fire - planet - Earth - US - Quincy Beach - Boston - Massachusetts - silhouette

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه