خورشیدگرفتگی روی آب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۴ مگ)
گرفت‌ها هم گرایش به جفت بودن دارند.
دو بار در هر سال، در فصلِ "گرفتگی" که حدود ۳۴ روز به درازا می‌کشد، خورشید، ماه و زمین می‌توانند هم‌تراز شده و روی یک خط جای بگیرند.
در این هم‌ترازی‌ها، گام‌های نو و پُرِ (کاملِ) ماه که ۱۴ روز از هم جدا هستند یک ماه‌گرفتگی و یک خورشیدگرفتگی پدید می‌آورند.
اغلب گرفتگی‌های جزیی بخشی از هر فصلِ "گرفتگی" هستند.
ولی گاهی این هم‌خط و هم‌تراز بودن به هنگام ماه نو و ماه پر به اندازه‌ای به هم نزدیک می‌شوند که هر دو گرفتگی، گرفتگیِ کامل می‌شوند (یا یک گرفتگی کامل و یک گرفتگی حلقوی) برای هم ماه و هم خورشید.
در تازه‌ترین فصل گرفتگی‌ها که نخست در ۲۶ می، یک گرفتگی کامل برای ماهِ پُر رخ داد و در پی آن، ماه نو در روز ۱۰ ژوئن یک خورشیدگرفتگی حلقوی در راستای مسیر سایه‌اش نزدیک شمالگان پدید آورد [و در بخش‌های دیگری از زمین، یک خورشیدگرفتگی جزیی].
اینجا نمایی از خورشیدگرفتگی روز ۱۰ ژوئن را به شکل خوشیدگرفتگی جزیی بر فراز یک کوتاه‌اسکله‌ی ماهیگیری در استراتفود، کانتیکت، شمال خاور آمریکا می‌بینیم.

-------------------------------------------
تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

eclipse season - Sun - Moon - Earth - lunar - solar eclipse - partial eclipse - total - annular - solar eclipse - New Moon - Full Moon - total lunar eclipse - pier - Stratford - Connecticut - US

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه