توفان هراس‌انگیز بر فراز تگزاس


این ویدیو را می‌ت.انید در تلگرام و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان هم ببینید
این ابر است یا فضاپیمای بیگانگان؟
این گونه‌ای نامعمول و گاه خطرناک از ابرهای توفان‌زا است که به نام توفان ابَریاخته‌ای یا سوپرسل (توفان چرخشی، supercell) شناخته می‌شود.
ابریاخته‌ها می‌توانند گردبادهای ویرانگر، تگرگ، جریان هوای نیرومند و پُرفشار رو به پایین (فروپکش) و یا باران‌های سیل‌آسا پدید بیاورند. گاهی هم ممکن است "تنها" ظاهری ترسناک و پُرهیبت داشته باشند.
در این سامانه‌های توفانی یک میان‌چرخند پدید می‌آید، ستون بالارونده‌ای از هوا که گرداگردش را جریان‌های رو به پایین هوا گرفته (تصویر پایین را ببینید).
ابریاخته‌ها در بسیاری از جاهای زمین می‌توانند رخ دهند، ولی به ویژه در "کوچه‌ی گردباد" (Tornado Alley) در آمریکا پدیده‌ای رایجند.
در این ویدیو که در سوم ژوئن ۲۰۱۳ گرفته شده، ۴ رشته فیلم زمان‌گریز (دور تند) از یک ابریاخته را می‌بینید که دارد بر فراز بوکرتگزاس می‌چرخد و از آن می‌گذرد.‌
در ویدیو می‌بینید که ابرهای تازه‌ای نزدیک مرکز توفان شکل می‌گیرند، گرد و خاک روی زمین به چرخش در می‌آید (مانند تنوره‌ی دیو)، ابرهای بالایی از آذرخش روشن می‌شوند و همه‌ی این‌ها در حالی رخ می‌دهد که این پیکره‌ی پیچیده، به گونه‌ای شوم و هراس‌انگیز می‌چرخد.
سرانجام پس از گذشت چند ساعت، همان گونه که در نماهای پایانی نشان داده شده، بارانی سنگین آغاز می‌شود و همزمان، توفان هم کم کم فروکش می‌کند.
ساختمان یک ابریاخته- در ابریاخته یک میان‌چرخند پدید می‌آید، ستون بالارونده‌ای از هوا که گرداگردش را جریان‌های رو به پایین هوا گرفته- تصویر بزرگ تر
ابریاخته‌ها می‌توانند جریان هوای نیرومند و پُرفشار رو به پایین (فروپکش، downburst) پدید بیاورند
-------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Supercell - Thunderstorm - cloud - alien spaceship - tornado - hail - downburst - mesocylone - Earth - Tornado Alley - USA - Booker - Texas - lightning

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه