کژدم رنگین و بی‌آزار!

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر
اگر با چشم نامسلح هم می‌شد کژدم آسمان را به این خوبی و زیبایی دید، شاید انسان‌ها آن را بهتر به خاطر می‌سپردند. کژدم (عقرب) معمولا تنها به گونه‌ی چند ستاره‌ی درخشان در یک صورت فلکی برجگاهیِ (منطقه‌البروجی) که به خوبی شناخته شده، ولی چندان پرآوازه نیست دیده می‌شود.
ولی اگر کسی بخواهد تصویری تماشایی مانند این تصویر را بگیرد نیاز به نیاز به یک دوربین خوب، یک آسمان تاریک و انجام پردازش‌های تصویری پیچیده خواهد داشت.
این تصویر که با نوردهی ۱۷ ساعته گرفته شده و پردازش‌های دیجیتالی هم بر رویش انجام شده ویژگی‌ها و ساختارهای خیره‌کننده‌ی بسیاری را نشان می‌دهد.
در سمت راست تصویر و در راستای قطر، بخشی از صفحه‌ی کهکشان راه شیری را می‌بینیم. در این جا توده‌های بزرگ ستارگان روشن و رگه‌های بلند غبار تیره به چشم می‌خورد.
آنچه در سمت چپ تصویر، یکراست بالا رفته، نوارهایی از غبار تیره است که به نام "رود تاریک" شناخته می‌شود.
این رود به چندین ستاره‌ی درخشان در سمت چپ، میانه‌ی چارچوب می‌پیوندد که همگی بخشی از سر و چنگال‌های کژدم هستند. یکی از این ستارگان، ستاره‌ی کژدم‌دِل یا آنتارس است (سدویس- آلفا کژدم- به عربی: قلب‌العقرب).
چندین سحابی گسیلشی سرخ‌فام و سحابی‌های بازتابی آبی‌فام هم در گوشه و کنار این چشم‌انداز ژرف به چشم می‌خورند.
کژدم از نیمه‌های سال، در آسمان نیمکره‌ی جنوبی پس از غروب آفتاب به خوبی دیده می‌شود.

-------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Scorpius - unaided eye - star - zodiacal constellation - color filter - hydrogen - plane - Milky Way Galaxy - Dark River - Antares - planet - Jupiter - emission nebula - reflection nebula

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه