تصویر تلسکوپ هابل از یک بچه قورباغه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چرا این کهکشان چنین دُم بلندی دارد؟

در این نمای خیره‌کننده که با پردازش داده‌های موجود در بایگانی میراث هابل به دست آمده، کهکشان مارپیچیِ به هم ریخته و از ریخت افتاده‌یِ "آرپ ۱۸۸" یا "کهکشان بچه قورباغه" را بر پس‌زمینه‌ای زیبا از کهکشان‌های دوردست می‌بینیم.
این بچه قورباغه‌ی کیهانی با ۴۲۰ میلیون سال نوری فاصله از زمین، در راستای صورت فلکی شمالی اژدها (تنین) دیده می‌شود.
درازای دُم چشم‌نواز آن نزدیک به ۲۸۰ هزار سال نوری است و از ویژگی‌های آن هم خوشه‌های ستارگان سنگین درخشان و آبی‌فامی‌ست که در جای جایش به چشم می‌خورد.
یک داستانِ پیدایش برای این دُم اینست که یک کهکشان دومِ فشرده‌تر از جلوی آرپ ۱۸۸ گذشته -از راست به چپ در این تصویر- و در اثر برهم‌کنش گرانشی با این بچه قورباغه، به پشت آن پرتاب شده.
در این رویاروییِ نزدیک، نیروهای کشندی باعث شده‌اند ستارگان و گاز و غبار این کهکشان مارپیچی از پیکرش بیرون کشیده شده و این دُم زیبا را برایش پدید بیاورند. [تصویر پویای روبرو را ببینید]
برآورد می‌شود خود کهکشان دوم اکنون با فاصله‌ی حدود ۳۰۰ هزار سال نور، پشت کهکشان بچه قورباغه جای گرفته باشد. آن را می‌توان از لابلای بازوهای مارپیچیِ بالا سمت راستِ بچه قورباغه دید.
کهکشان بچه قورباغه، احتمالا مانند همنام زمینی‌اش دم خود را با گذشتِ عمر از دست خواهد داد و خوشه‌های ستاره‌ای موجود در آن تبدیل به کهکشان‌های ماهواره‌ای کوچک‌تر برای این کهکشان مارپیچی بزرگ خواهند شد.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Arp 188 - Hubble Legacy Archive - spiral galaxy - Tadpole Galaxy - tadpole - constellation Draco - star cluster - galaxy - star - spiral arm - namesake - tai - satellite

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه