کهکشانی بر فراز یک دودکش

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

چشم شما تا کجا را می‌تواند ببیند؟
کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) با فاصله‌ی ۲.۵ میلیون سال نوری از زمین، دورترین چیزی است که چشم نامسلح انسان می‌تواند به سادگی ببیند.
دیگر اجرام آسمان شب مانند ستارگان، سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای، به طور معمول در فاصله‌های چند صد تا چندهزار سال نوری از زمین جای دارند.
همه‌ی اینها بسیار دور از سامانه‌ی خورشیدی، ولی درست درون کهکشان راه شیری خودمانند.
در این چشم‌انداز ژرف آسمان شب که با برنامه‌ریزی خوب از یک معدن قدیمی در جنوب پرتغال گرفته شده، همین کهکشانِ بیرون از راه شیری که ام۳۱ هم نامیده می‌شد را درست بر فراز یک دودکش می‌بینیم [اگر در نیمکره‌ی جنوبی باشید دو کهکشان بیرونی دیگر، ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ را هم به چشم خواهید دید-م].
تصویر با یک بار نوردهی، همزمان با ردگیری آسمان  گرفته شده و از همین رو نماهای پیش‌زمینه در اثر جابجایی دوربین اندکی تار شده‌اند ولی کهکشان آندرومدا بزرگ و آشکار دیده می‌شود.
بخش درخشان مرکزی آندرومدا به طور معمول تنها چیزی‌ست که چشم نامسلح از این کهکشان می‌بیند، ولی اینجا بازوان مارپیچی و بخش‌های کم‌نورتر و بیرونی‌ترِ این کهکشان را که روی هم بیش از ۴ قرص کامل ماه را می‌پوشاند نیز می‌توان دید.
گفتن ندارد که تا حدود ۵ میلیارد سال دیگر که آندرومدا در راه شیری ادغام شود، ستارگانِ آندرومدا خواهند توانست سرتاسر پهنه‌ی آسمان شب را بپوشانند.


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 Andromeda Galaxy - unaided eye - star - cluster - nebula - Solar System - Milky Way Galaxy - M31 - Portugal - galaxy - spiral arm - full moon

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه