تیر گریزپا و تابش داوینچی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در روز هشتم ژوییه، سحرخیزان می‌توانستند سیاره‌ی تیر را نزدیک ماهِ پیر در افق خاوری ببینند.
تصویری که می‌بینید در همان شب از پارک ملی تیده‌ی تنه‌ریف در جزایر قناری گرفته شده و این سیاره‌ی درخشان، پرتوی کمرنگ سمت شب ماه و هلال روشن از آفتاب آن را در آسمان پیش از سپیده‌دم نشان می‌دهد.
گریزپای تیر که هرگز در آسمان زمین از خورشید چندان دور نمی‌شود، اینجا تقریبا با پرنورترین حالت خود در گرگ و میش بامدادی و درست زیر پای "زتا گاو"، ستاره‌ی زتای صورت فلکی گاو می‌درخشد، ستاره‌ای که در جایگاه نوک شاخ این گاو آسمانی است.
گفتن ندارد که این پرتوی خاکستری ماه پرتوی "زمین‌تاب" است، نوری که از زمین به ماه تابیده و ماه آن را دوباره به چشم ما بازمی‌تاباند.
۵۰۰ سال پیش، لئوناردو داوینچی شرحی بر زمین‌تاب نوشته بود و در آن، این تابش را بازتاب نور خورشید توسط اقیانوس‌های زمین دانسته بود که به نوبه‌ی خود سطح تاریک ماه را روشن می‌ کند؛ از همین رو این تابش را "تابش داوینچی" هم نامیده‌اند.
در پیش‌زمینه‌ی این چشم‌انداز دیدبان‌های خورشیدِ رصدخانه‌ی تیده را می‌بینیم که چشم به راهِ برآمدنِ آفتابند.
این دیدبان‌ها (گنبدهای بزرگ از چپ به راست) به نام تلسکوپ‌های خورشیدیِ تمیس (THEMIS)، وی‌تی‌تی (VTT) و گرگور (GREGOR) شناخته می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 Mercury - Moon - planet - crescent - Tenerife - Teide National Park - Canary Islands - Sun - Earth - star - constellation Taurus - Zeta Tauri - bull - earthshine - reflected - Leonardo da Vinci - Teide Observatory - THEMIS - VTT - GREGOR - solar telescope

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه