کلاه مکزیکی کوچک با ابرنواخترش

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

اگر تلسکوپتان را رو به صورت فلکی بلندپرواز اسب بالدار (یا اسب بزرگ) تنظیم کنید، می‌توانید این پهنه‌ی پر از ستارگانِ کهکشان راه شیری و بی‌شمار کهکشان‌ دوردست پس‌زمینه را ببینید.
در مرکز این میدان دید زیبا که یک قرص کامل ماه می‌تواند تقریبا سرتاسرش را بپوشاند، کهکشان ان‌جی‌سی ۷۸۱۴ را می‌بینیم که گاهی به نام "کلاه مکزیکی کوچک" (سُمبرِروی کوچک) هم خوانده می‌شود. دلیل این نامگذاری، همانندی آن با کهکشان بزرگ‌تر و پرآوازه‌ترِ ام۱۰۴ یا همان کهکشان کلاه مکزیکی است [تصویر دوم].
هم کلاه مکزیکی و هم کلاه مکزیکی کوچک کهکشان‌هایی مارپیچی هستند که از چشم‌انداز زمین از لبه دیده می‌شوند [لبه‌نما هستند]، و هر دو نیز کوژی مرکزی گسترده‌ای دارند که قرص باریک‌تری از گرد و غبارِ کدر جلوی نورش را گرفته و همچون خطی تیره، آن را به دو نیم کرده است.
ان‌جی‌سی ۷۸۱۴ حدود ۴۰ میلیون سال نوری از زمین دور است و پهنایش هم چیزی نزدیک به ۶۰ هزار سال نوری برآورد شده. در واقع اندازه‌ی فیزیکی کلاه مکزیکی کوچک تقریبا برابر با همنام آشناترَش است، ولی تنها به این دلیل که از آن دورتر است، کم‌نورتر و کوچک‌تر دیده می‌شود.
در این نمای تلسکوپی که روز ۱۷ ژوییه گرفته شده، ان‌جی‌سی ۷۸۱۴ را با ابرنواخترِ نویافته‌اش می‌بینیم که مانند نقطه‌ای پرنور درست سمت چپ هسته‌ی کهکشان دیده می‌شود.
این انفجار ستاره‌ای که با عنوان "اس‌ان ۲۰۲۱آراچ‌یو" رده‌بندی شده از ابرنواخترهای گونه‌ی یکم‌ای است، پدیده‌ای که برای اندازه‌گیری فاصله‌های کیهانی سودمند است.
کهکشان کلاه مکزیکی یا سمبررو (ام ۱۰۴) در صورت فلکی دوشیزه
--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 
NGC 7814 - constellation Pegasus - Milky Way - stars - full moon - Little Sombrero - M104 - Sombrero Galaxy - spiral galaxy - edge-on - central bulge - dwarf galaxy - supernova - SN 2021rhu - Type Ia


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه