حلقه غول‌آسای یک کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
لبه‌ی کهکشان آبی‌فام بزرگی که در سمت راست این تصویر می‌بینید یک ساختار حلقه-مانند غول‌پیکر با قطر ۱۵۰ هزار سال نوری است که از ستارگان بزرگ نوزاد و بی‌اندازه درخشان تشکیل شده. این کهکشان که ای‌ام ۰۶۴۴-۷۴۱ نام دارد، به عنوان یک کهکشان حلقه‌ای شناخته شده و در پی یک برخورد کهکشانی سهمگین پدید آمده است.
کهکشان‌ها به هنگام برخورد از درون یکدیگر می‌گذرند، هر چند به دلیل بزرگی پهنه‌ی فضا، ستارگانشان به ندرت با هم رویارو می‌شوند.
ساختار حلقه-مانندِ این کهکشان بزرگ زمانی پدید آمده که یک کهکشان کوچک یکراست از درون صفحه‌ی آن بگذرد و در پی آن، کِشند گرانشی در این کهکشان بزرگ‌تر رخ دهد. آن چه در این هنگام روی می‌دهد، همانند افتادن سنگی درون آب یک آبگیر است:
گاز و غبارهای میان‌ستاره‌ای فشرده می‌شوند و موجی از ستاره‌زایی می‌آفرینند که از نقطه‌ی فرو رفتن کهکشان کوچک‌تر رو به لبه‌های کهکشان گسترش می‌یابد، درست مانند موجی که از نقطه‌ی افتادن سنگ رو به کناره‌های آبگیر جابجا می‌شود.
خود کهکشان کوچک‌تر بالا، سمت راست، نزدیک لبه‌ی بالایی چارچوبِ این تصویرِ تلسکوپ فضایی هابل دیده می‌شود.
کهکشان‌های دیگری که در این تصویر دیده می‌شوند همگی از کهکشان‌های پس‌زمینه‌اند و برهمکنشی با ای‌ام ۰۶۴۴-۷۴۱ ندارند. ستارگان درخشان با تیزی‌های پراش هم همگی در پیش‌زمینه و از آنِ راه شیری خودمانند.
کهکشان حلقه‌ای ای‌ام ۰۶۴۴-۷۴۱با فاصله‌ی حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی جنوبی ماهی پرنده جای دارد.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

galaxy - star - AM 0644-741 - ring galaxy - Milky Way - Hubble Space Telescope - constellation Volans


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه