رنگین‌کمان کف خیابان!

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بزرگ‌تر (۹.۵ مگ)

این هفته، میروسلاو گرنیا داشت از روی خط عابر پیاده در خیابانی در براتیسلاوای اسلواکی می‌گذشت که ناگهان با دیدن چیزی زیر پایش ایستاد. وی می‌گوید: «یک رنگین‌کمان روی خط عابر پیاده بود.»

رنگین‌کمان‌ها معمولا دستاورد قطره‌های باران هستند ولی اینجا بارانی در کار نبود و زمین خشک بود. کارشناس نورشناسی جوی، لس کاولی آن چه که روی داده را توضیح می‌دهد: «چیزی که این عکاس دیده یک "کمان مهره شیشه‌ای" است.»

وی می‌افزاید: «نقاشان جاده اغلب روی جاهایی که تازه رنگ شده و هنوز خشک نشده‌اند مهره‌های شیشه‌ی ریزی می‌پاشند تا بازتابندگی آنها بیشتر شده و بهتر دیده شوند. برخی از این مهره‌ها خواه ناخواه روی دیگر بخش‌های پیرامون هم می‌افتند. اینها با هم درست مانند قطره‌های باران رفتار کرده و یک کمان می‌سازند. این یکی از موارد کمیابی‌ست که می‌شود رنگین‌کمان را به شکل دایره‌ی کامل دید. "شیشه-کمان" تنها به اندازه‌ی نصف یک رنگین‌کمان معمولی است زیرا شیشه نور را با شدت بیشتری می‌شکند (خم می‌کند).»

گفتنی‌ست خود گرنیا هم تایید می‌کند که: «چهارراه تازه همان چند روز پیش رنگ شده بود.»

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Bratislava - Slovakia - Miroslav Grnja - crosswalk - rainbow - Les Cowley - glass bead bow - reflectivity - glass-bow - refract

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه