نقشه‌برداری از تاریخچه ستاره‌زایی در ابر ماژلانی بزرگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۷.۸ مگ)

اخترشناسان دقیق‌ترین نقشه تا به امروز را از تاریخچه‌ی ستاره‌زایی در ابر ماژلانی بزرگ پدید آورده‌اند. تاریخچه‌ی یکی از نزدیک‌ترین همسایگان کهکشانی‌مان می‌تواند به ما در شناخت تاریخ منطقه‌ی محلی‌مان در فضا و همچنین بهبود مدل‌هایمان از چگونگی پیدایش کهکشان‌ها و ستارگان کمک کند.

ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک کهکشان‌های ماهواره‌ایِ راه شیری هستند، یعنی همگی در بند گرانشیِ یکدیگرند. ابر ماژلانی بزرگ با فاصله‌ی ۱۶۳ هزار سال نوری، یکی از نزدیک‌ترین کهکشان‌ها به ما در کیهانست و بنابراین یکی از کم‌شمار کهکشان‌هایی‌ست که می‌توانیم با دقت بررسی‌اش کنیم.

الساندرو ماتزی از دانشگاه پادووای ایتالیا به همراه همکارانش این نقشه را با بهره از داده‌های "تلسکوپ پیمایشی نور دیدنی و فروسرخ برای اخترشناسی" (ویستا، VISTA) در شیلی پدید آوردند. این نقشه بیشتر کهکشان را در پوشش دارد -ناحیه‌ای تقریبا ۵۰ درصد بزرگ‌تر از نقشه‌های پیشینِ ستاره‌زایی- با واگشودی (وضوحی) بالاتر از کارِ پیشین.

این داده‌ها نشان می‌دهند که آتشین ترین دوره‌ی ستاره‌زایی تقریبا میان۴ تا ۰.۵ میلیارد سال پیش رخ داد، زمانی که گاز و غبارهای درون ابر ماژلانی بزرگ با نرخ‌هایی حدود ۰.۳ جرم خورشید در سال به ستاره تبدیل شدند. ماتزی می‌گوید: «اگر به نقشه نگاه کنید می‌توانید به روشی ببینید چه زمانی بازوهای مارپیچی شکل گرفتند، کِی بدنه‌ی مرکزی ساخته شد، اوج‌های ستاره‌زایی کِ بودند.»

در بیشترین موارد، نتیجه‌گیری‌های پژوهشگران با کار پیشین همخوانی داشت، هرچند که آنها نرخ‌های ستاره‌زاییِ پایین‌تری را در جوانیِ این کهکشان یافتند. این می‌تواند چیزهایی درباره‌ی پیدایش ستارگان در کل، و نیز به طور ویژه درباره‌ی پیدایش ستارگان در محله‌ی کهکشانی‌مان به ما بگوید.

ماتزی  می‌گوید: «دلیل اهمیتی که به ابرهای ماژلانی می‌دهیم بیشتر برای اینست که آنها زمینه‌های باورنکردنی برای شناخت فرآیندهایی‌ست که بر پیدایش کهکشان‌ها فرمان می‌رانند.»«حرکت یک اوجِ تاریخچه‌ی ستاره‌زایی می‌تواند برهم‌کنش‌ها با کهکشان‌ها و دیگر اجرام اخترشناختی را محدود کند.»

از آنجایی که ابر ماژلانی بزرگ بسیار نزدیک است، این و دیگر اجرام اخترشناسی می‌توانند بر کهکشان راه شیری هم اثر گذاشته باشند.

پژوهشنامه‌ی این دانشمندان در ماهنامه‌ی انجمن سلطنتی اخترشناسی منتشر شده است.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

star formation - Large Magellanic Cloud - star - galaxy - Small Magellanic Cloud - Milky Way - Alessandro Mazzi - University of Padua - Italy - Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy  - VISTA - Chile - spiral arm - Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

منبع: نیوساینتیست
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه