ابرهای درخشان در تاج جنوبی


این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این نمای گسترده‌ی تلسکوپیِ پُرمایه که جایی در نزدیکی مرز شمالی صورت فلکی تاج جنوبی (اکلیل جنوبی) را نشان می‌دهد، ابرهای غبار کیهانی را می‌بینیم که بر پهنه‌ی یک میدان پرستاره پخش شده‌اند.
این ابرهای انبوه که کمتر از ۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارند، به گونه‌ی چشمگیری جلوی نور ستارگان پس‌زمینه در کهکشان راه شیری را گرفته‌اند. گستردگیِ بالا تا پایینِ این چشم‌انداز در فاصله‌ی برآوردشده‌ی این ابرها حدود ۲ درجه یا بیش از ۱۵ سال نوریست.
بالا، سمت راست تصویر یک دسته سحابی بازتابی آبی‌فام دوست‌داشتنی به نام‌های ان‌جی‌سی ۶۷۲۶، ان‌جی‌سی ۶۷۲۷، ان‌جی‌سی ۶۷۲۹ و آی‌سی ۴۸۱۲ دیده می‌شود [تصویر دوم را ببینید]. رنگ آبی ویژه‌ی آنها دستاورد بازتاب نور ستارگان داغ از روی غبارهای کیهانیست. این گرد و غبار همچنین جنین‌های ستاره‌ای درون این منطقه را نیز از چشم‌ها پنهان کرده‌اند.
درست بالای این ابرهای آبی‌فام سحابی زردفام کوچک‌ترِ ان‌جی‌سی ۶۷۲۹ را می‌بینیم که یک ستاره‌ی متغیر جوان به نام "آر تاج جنوبی" را در بر گرفته.
و درست سمت راستِ این سحابی کوچک، کمان‌ها و حلقه‌هایی را می‌بینیم که به نام اجرام هربیگ-هارو (اچ‌اچ) شناخته می‌شوند و مربوط به ستارگان نوزاد پرانرژی‌اند.
خوشه‌ی ستاره‌ای کروی باشکوه ان‌جی‌سی ۶۷۲۳ هم پایین، سمت چپ این چارچوب خودنمایی می‌کند.
اگر چه به نظر می‌رسد این خوشه بخشی از همین گروه است، ولی در حقیقت از ستارگانی پیر و باستانی در فاصله‌ی حدود ۳۰ هزار سال نوری زمین تشکیل شده، بسیار دورتر از ستارگان جوان در ابرهای غبار تاج جنوبی.
--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Corona Australis - Southern Crown - star - Milky Way - reflection nebula - NGC 6726 - 6727 - 6729 - IC 4812 - variable star - R Coronae Australis - Herbig Haro (HH) - globular star cluster - NGC 6723 -

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه