سه‌تکه زیبارو

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سحابی زیبای ام۲۰ (مسیه ۲۰) نمونه‌ای کیهانی از پادسانی (تضاد) رنگ‌هاست. این ابر کیهانی که به نام سحابی سه‌تکه نیز شناخته می‌شود، با فاصله‌ی حدود ۵۰۰۰ سال نوری از زمین در صورت فلکیِ پر از سحابیِ کمان جای دارد.
این سحابی که یک منطقه‌ی ستاره‌زایی در صفحه‌ی کهکشان راه شیری است، سه گونه‌ی متفاوت از سحابی‌ها را در بر دارد: سحابی‌های گسیلشی (نشری) سرخ‌فام که از نور اتم‌های هیدروژن می‌درخشند، سحابی‌های بازتابی آبی‌فام که دستاوردِ بازتاب نور ستارگان از روی گرد و غبار کیهانیست، و سحابی‌های تاریک- توده‌های فشرده‌ی غبار که در برابر نور پس‌زمینه به حالت سایه‌نما و تیره دیده می‌شوند.
ولی بخش گسیلشی ام۲۰ با رگه‌های تیره‌ای از غبار تقریبا به سه تکه بخش شده و به همین دلیل نام "سه‌تکه" را بر روی آن گذاشته‌اند.
در پایین، سمت چپِ مرکزِ سحابی گسیلشی، ستون‌ها و فواره‌هایی جای دارند که ستارگان نوزاد آنها را تراشیده‌اند و تلسکوپ فضایی هابل آنها را در عکس‌های نمای نزدیک و پرآوازه‌ای که از این منطقه گرفته به خوبی آشکار کرده.
سحابی سه‌تکه نزدیک به ۴۰ سال نوری پهنا دارد. این سحابی کم‌نورتر از آنست که بدون ابزار دیده شود هر چند که گستره‌ای به اندازه‌ی فرص ماه را در آسمان زمین می‌پوشاند.
تصویر تلسکوپ فضایی هابل از ستون‌ها و فواره‌های تراشیده شده توط ستارگان نوزاد در بخش گسیلشیِ سحابی سه‌تکه یا ام۲۰- تصویر در اندازه های دیگر
--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Trifid Nebula - M20 - nebula - constellation Sagittarius - star - galaxy - emission nebula - hydrogen - atom - reflection nebula - dark nebula - silhouette - Hubble Space Telescope - unaided eye - Moon in planet - Earth

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه