کهکشان فانتوم

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این کهکشان مارپیچی اگر نه کامل‌ترین، دستکم یکی از خوش‌عکس‌ترین کهکشان‌های مارپیچی است.
مسیه۷۴ یک جزیره‌ی کیهانی با حدود  ۱۰۰ میلیارد ستاره در فاصله‌ی ۳۲ میلیون سال نوری زمین و در صورت فلکی ماهی است که قرص باشکوه و پرزرق و برق خود را از روبرو به ما نشان می‌دهد.
این کهکشان در دسته‌بندی کهکشان‌های مارپیچی از رده‌ی اس‌سی (Sc) بوده و چنان چه می‌بینید ساختار فرساز و شکوهمند بازوهای مارپیچی خوش‌ریختش با خوشه‌های ستاره‌ای آبی‌فام و رگه‌های تیره‌ی غبار کیهانی آراسته شده است.
این تصویر روشن و پُروضوح از پیوند داده‌های تصویری‌ای پدید آمده که تلسکوپ فضایی هابل با دوربین پیمایشی پیشرفته‌ی خود (ای‌سی‌اس) گرد آورده است.
گستردگی چهره‌ی ام۷۴ حدود ۳۰ هزار سال نوریست و در این تصویر می‌توان تابش سرخ‌فامی که از اتم‌های هیدروژن گسیلیده شده و نشان‌دهنده‌ی مناطق بزرگ ستاره‌زایی‌ست را هم در آن دید.
از آنجایی که .درخشش سطحی ام۷۴ از بیشترِ کهکشان‌های درون فهرست مسیه کمتر است، گاهی آن را به نام کهکشان فانتوم (شبح) نیز می‌شناسند.
نمودار ریخت‌شناسی کهکشان‌ها که به نام "دیاپازون هابل" هم شناخته می‌شود- تصویر بزرگ‌تر- (منبع نمودار: ویکیپدیا)
--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

spiral galaxy - island universe - constellation Pisces -M74 - face-on - Sc galaxy - spiral arm - star cluster - Hubble Space Telescope - Advanced Camera for Surveys - hydrogen - atom - star - Messier catalog - Phantom Galaxy

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه