جزیره کیهانی و سنگریزه آتشین

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ستارگان کهکشان خودمان، راه شیری در سرتاسرِ این میدان دیدِ چشم‌نواز پراکنده شده‌اند.
این نمای زیبای آسمان شبانه دستاوردِ یک نوردهی ۳۰ ثانیه‌ای در ساعت‌های آغازین پس از نیمه‌شب ۱۳ اوت در بوسکو-زدروی لهستان است و رد رنگین و درخشان یک شهاب برساوشی را نمایش می‌دهد.
این تیر شهاب که در زمانی نزدیک به بیشینه‌ی بارش شهابی سالانه‌ی برساوشی دیده شده از پایین، سمت چپ آغاز شده و رو به بالا، راست کشیده شده است.
سنگریزه‌ای که این شهاب را پدید آورده بخشی از غبارهای به جا مانده از دنباله‌دار دورده‌ایِ سویفت-تاتل است که با سرعت حدود ۶۰ کیلومتر بر "ثانیه" وارد جو زمین شده و همچنان که سینه‌ی آسمان را می‌شکافته، گداخته و بخار شده است.
درست بالای مرکز چارچوب، بسیار دورتر از ستارگان کهکشان خودمان، جزیره‌ی کیهانی ام۳۱ خودنمایی می‌کند، کهکشانی که به نام زن در زنجیر یا آندرومدا هم شناخته می‌شود.
کهکشان زن در زنجیر با فاصله‌ی ۲.۵ میلیون سال نوری، دورترین جرمیست که چشم نامسلح انسان به سادگی می‌تواند ببیند.
ولی رد این شهاب تنها از فرازای حدود ۱۰۰ کیلومتری سطح زمین آغاز شده. راستای آن به کانون این بارش در صورت فلکی برساوش برمی‌گردد که بیرون از لبه‌ی پایین، سمت چپ چارچوب است.
همچنین اگر رد این شهاب برساوشیِ درخشان را رو به پشت سرش دنبال کنید، در همین تصویر به خوشه‌های ستاره‌ای ان‌جی‌سی ۸۶۹ و ان‌جی‌سی ۸۸۴ می‌رسید، "اچ و خی برساوش" که به نام خوشه‌ی دوتایی برساوش هم شناخته می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

star - Milky Way Galaxy - Busko-Zdroj - Poland - Perseid meteor - Perseid meteor shower - comet - Swift-Tuttle - planet - Earth - island universe - M31 - Andromeda Galaxy - constellation Perseus - NGC 869 - NGC 884 - double star cluster

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه