سه پدیده کمیاب در یک قاب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این آسمان، آسمانِ نامعمولی بود.
نه به خاطر نوار مرکزی کهکشان راه شیری که اینجا در سمت چپ تصویر دیده می‌شود، چون بیشترِ آسمان‌های تاریک بخشی از کهکشان را در خود نمایش می‌دهند.
نه به خاطر آن شهاب درخشانی که بالا، سمت راست چارچوب دیده می‌شود چون عکس‌های بسیاری در هفته‌ی گذشته، به هنگام بارش شهابی برساوشی گرفته شدند که شهاب‌هایی هم در بر داشتند، هر چند ناگفته نماند این این شهاب برساوشی درخشش ویژه‌ای داشت.
این آسمان به دلیل آذرخش‌های "دیو سرخ" که پایین، سمت راست چارچوب دیده می‌شود هم نامعمول نبود. زیرا اگرچه این گونه از آذرخش‌ها تنها چند دهه بیشتر نیست که شناخته شده‌اند، ولی تصویربرداری از آنها روز به روز رایج‌تر می‌شود.
حتی نواختری که درست بالای مرکز تصویر دیده می‌شود هم دلیلِ نامعمول بودن این آسمان نبود. نواخترهایی به اندازه‌ی کافی روشن که با چشم هم دیده شوند هرچندسال یک بار رخ می‌دهند و یکی از آنها همین نواختر "آراس مارافسای" است که حدود یک هفته پیش یافته شد.
نامعمول‌ترین و شگفت‌انگیزترین ویژگی این آسمان این بود که همه‌ی این پدیده‌های نامعمول را با هم و در یک شب در بر داشت- آسمانی  بر فراز زاکاتکاس، مکزیک.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Milky Way Galaxy - meteor - Perseid Meteor Shower - red sprite - lightning - nova - unaided eye - RS Ophiuchus - Zacatecas- Mexico

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه