سحابی حلقه از دید هابل

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پس از حلقه‌های سیاره‌ی کیوان، شاید سحابی حلقه (ام۵۷) پرآوازه‌ترین حلقه‌ی آسمانی باشد. ولی تا جایی که پی برده‌ایم، نمای کلاسیک آن به دلیل زاویه‌ی دید خوبی است که از آن داریم.
نقشه‌برداری‌های تازه‌ای که از روند گسترش ساختار سه‌بعدی این سحابی انجام شده و بخشی از آنها بر پایه‌ی همین عکسِ پُروضوحِ هابل بوده، نشان می‌دهند که این سحابی یک حلقه‌ی به نسبت چگال چنبره‌مانند، در میانه‌ی ابری از گازهای برافروخته با ساختاری مانند توپ فوتبال آمریکایی است.
دیدگاه ما از روی سیاره‌ی زمین به گونه‌ایست که داریم آن را در راستای محور بلند این توپ، و حلقه را درست از روبرو می‌بینیم.
گفتن ندارد که این سحابی نمونه‌ای شناخته شده از یک سحابی سیاره‌نما است ولی مواد وگازهای برافروخته‌اش هیچ ربطی به سیاره‌ها ندارند. بلکه پوسته‌ها و لایه‌های گازی بیرونی یک ستاره‌ی رو به مرگ هستند که زمانی ستاره‌ای مانند خورشید خودمان بوده ولی اکنون با پس زده شدن این لایه‌ها، تنها همان نقطه‌ی روشنی که در مرکز سحابی دیده می‌شود از آن به جا مانده.
پرتوهای فرابنفش پرانرژی ستاره‌ی مرکزی، اتم‌های این گازِ پس‌زده شده را یونیده و آن را برافروخته و روشن کرده است. سحابی حلقه پهنایی نزدیک به ۱ سال نوری دارد و فاصله‌اش از ما حدود ۲۵۰۰ سال نوریست.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

M57 - Ring Nebula - Saturn - 3-D - Hubble - donut - American football - planet - Earth - axis - face-on - planetary nebula - sun - ultraviolet - ionize - atom

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه