همنوع‌خواری در یک خوشه کهکشانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این یک کهکشان است یا سه کهکشان؟
در سمت راستِ این تصویر که تلسکوپ هابل از خوشه‌ی کهکشانی بزرگ آبل ۳۸۲۷ گرفته چیزی را می‌بینیم که به نظر می‌رسد یکی از نامعمول‌ترین کهکشان‌هاست- کهکشانی خمیده (منحنی) با سه مرکز!
ولی اگر خوب دقیق شویم درمی‌یابیم که اینها سه تصویر از یک کهکشان در پس‌زمینه هستند- و تازه دستکم چهار تصویر دیگر هم  آنجا هست.
نوری که از آن کهکشان آبی‌فامِ پس‌زمینه می‌بینیم چندین مسیر را در میدان پیچیده‌ی گرانش خوشه پیموده تا به چشم ما برسد، درست مانند نور یک چراغ دوردست که مسیرهای گوناگونی را در پایه‌ی جام شراب می‌پیماید.
با بررسیِ این که خوشه‌هایی مانند آبل  ۳۸۲۷ و کهکشان‌های تشکیل دهنده‌شان چگونه نورِ چشمه‌های دوردست را می‌شکنند می‌توانیم به آگاهی‌هایی درباره‌ی چگونگی پراکندگیِ جرم و ماده‌ی تاریک دست بیابیم.
خوشه‌ی آبل ۳۸۲۷ با داشتن سرخگراییِ ۰.۱، به اندازه‌ای از ما دور است که نوری که اکنون از آن می‌بینیم حدود ۱.۳ میلیارد سال پیش از آن جدا شده بوده- پیش از پیدایش دایناسورها بر روی زمین.
بنابراین کهکشان‌های مرکز این خوشه بی‌شک اکنون همگی -در یک مهمانی همنوع‌خواری کهکشانی- به هم پیوسته و یک کهکشان غول‌پیکر را نزدیک مرکز خوشه ساخته‌اند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Cannibal Cluster - Gravitational Lens - Hubble - galaxy cluster - Abell 3827 - wine glass - deflect - dark matter - redshift - dinosaur - Earth - galactic cannibalism

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه