کوه آبی در "ساعت آبی"

عکاسان طبیعت و دیگر دوستداران سیاره‌ی زمین همواره چشم به راهِ رسیدنِ "ساعت آبی" هستند، زمانِ گذار در گرگ‌ومیش، درست پیش از سرزدن آفتاب یا درست پس از نشستن آفتاب، هنگامی که خورشید زیر افق است ولی زمین و آسمان غرق در پرتوی زیبای آبی هستند.
این تصویر در ساعت آبی ۲۱ اوت گرفته شده و قرص تقریبا پُرِ ماه را نشان می‌دهد که دارد در نقطه‌ی مخالف خورشید در آسمان، از فراز افق کوهستانی آلپ در کورتینا دامپتزوی ایتالیا بالا می‌آید.
کوه هرمی آنتلائو که به نام پادشاه دولومیت هم شناخته می‌شود و ستیغ برجسته‌ی آلپ در این منطقه است، با رنگی همانند آسمان در سمت راست خودنمایی می‌کند.
مهتاب در این نما به رنگ زرد است ولی برای برخی، این ماه کامل به نام "ماه آبی" فصلی شناخته می‌شود. این نام بنا به یک تعریف، به سومین ماه کامل در فصلی که چهار ماه کامل دارد داده می‌شود.
اگر "فصل" را بازه‌ی زمانیِ میان خوریستان (انقلاب فصلی) و هموگان (اعتدال فصلی) بدانیم، چهارمین ماه کاملِ این فصل در ساعت آبیِ ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور)، درست پیش از هموگان یا اعتدال پاییزی امسال طلوع خواهد کرد.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 planet - Earth - twilight - Sun - full Moon - Alp - Cortina d'Ampezzo - Italy - pyramid - Monte Antelao - King of the Dolomites - alpine - Blue Moon - Moon - solstice - equinox

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه