گروه چهارنفره کیهانی

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ و بزرگ‌تر

فضا برای برخی مانند برهوتی‌ست که باید بی‌یار و همدم در آن به سر ببرند. ولی چهار کهکشانی که با هم گروهِ "اچ‌سی‌جی ۸۶" را ساخته‌اند و در این تصویرِ "تلسکوپ پیمایشی وی‌ال‌تی" (وی‌اس‌تی) دیده می‌شوند چنین احساسی را نسبت به فضا ندارند.

این گروه چهارتایی که با فاصله‌ی حدود ۲۷۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی کمان جای دارند، از دید ما زمینیان  یک پیکربندی یا آرایه‌ی سه گوشه را ساخته‌اند- سه تای آنها در یک خط راست و چهارمی زیرِ آنها؛ گفتنی‌ست اجرام درخشانی که سمت راستِ عضوِ کشیده‌ی این گروه دیده می‌شوند بخشی از این گروه چهارنفره نیستند.

اچ‌سی‌جی (HCG) سرواژه‌ی "گروه فشرده‌ی هیکسون" است و برای توصیف گروه‌های چهار تا ۱۰ تاییِ کهکشان‌هاییِ به کار می‌رود که اعضایشان از نظر فیزیکی (واقعا) بسیار به هم نزدیکند. چنین گروه‌هایی محیط‌هایی آرمانی برای بررسی برهم‌کنش‌های کهکشانی هستند، رویدادهایی که گاهی می‌توانند به ادغام کهکشان‌ها با هم و یکی شدنِ آنها بیانجامند.

این تصویر از اچ‌سی‌جی ۸۶ را گروهی از اخترشناسان به رهبری روسلا راگوزا از بنیاد ملی اخترفیزیک ایتالیا در برنامه‌ای به نام VEGAS گرفتند. راگوزا می‌گوید: «ما با وی‌اس‌تی می‌توانیم به بررسی ساختارهای بسیار کم‌نور در کناره‌های کهکشان‌ها، که یادگارهایی از برهم‌کنش‌های گرانشیِ پیشین و رویدادهای ادغام در گذشته هستند بپردازیم.»

برای نمونه در این بررسی، اخترشناسان با نقشه‌برداری از پراکندگی نور درون و پیرامونِ کهکشان‌های این گروه نتیجه گرفتند که این ساختارهای کم‌نور بازمانده‌های کهکشان‌هایی ماهواره‌ای هستند که حدود هفت میلیارد سال پیش توسط این گروه بلعیده شده بودند.

تلسکوپ وی‌اس‌تی که در رصدخانه‌ی پارانال، رصدخانه‌ی جنوبی اروپا در شیلی جای دارد، یکی از بزرگ‌ترین کهکشان‌های پیمایشی جهان است که برای نقشه‌برداری از آسمان در طول موج‌های دیدنی (مریی) ویژه‌سازی شده است.

سال ۲۰۲۱ سالگرد نخستین دهه‌ی کار این تلسکوپ است، دوره‌ای که در آن، وی‌اس‌تی به اخترشناسان در یافتن سیاره‌های بیرون از سامانه‌ی خورشیدی و کاوش ساختار کهکشان و کیهانِ گسترده‌تر کمک کرد.


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 quartet - galaxy - HCG 86 - ESO - VLT Survey Telescope - VST - Earth - Sagittarius constellation - Hickson Compact Group - Rossella Ragusa - Istituto Nazionale di Astrofisica - Italy - VST Early-type Galaxy Survey - VEGAS - Paranal Observatory - Chile - wavelength - planet - Solar System

منبع: eso
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه