رد درخشان یک پرواز فضایی تاریخی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

اسپیس‌ایکس دوباره تاریخ‌ساز شد.

در روز ۱۵ سپتامبر، یک موشک فالکون ۹ از دماغه‌ی کاناورال برخاست و نخستین سرنشینانی که همگی غیرنظامی (شهروندانی عادی) بودند را با خود به مدار زمین برد. بیل ویلیامز از تیتوسویل فلوریدا گزارش می‌دهد: «دیدنی بود. من با تصویربرداری از سمت باختر ایندین ریور، توده‌های دود اگزوز و یک "ابر موشکی" (سحابی موشکی) تماشایی را در آسمانِ روشن از ماهِ رو به غروب ثبت کردم.»

ویلیامز می‌افزاید: «دلم می‌خواست در موشک بودم، ولی چشم‌انداز زمینی هم بد نبود!»

این ماموریت که "اینسپیریشن۴" (Inspiration4) نام دارد، چند شاهکار را رقم می‌زند. پیش از همه این که، هیچ فضانوردی در آن نیست. این نخستین پرواز فضایی مداری سرنشین‌دار است که همه‌ی سرنشینانش به کلی از شهروندان ساده هستند. یکی از آنها، هیلی آرسنو به سن ۲۹ سال است که جوان‌ترین آمریکایی‌ایست که تاکنون به فضا رفته. همه‌ی این چهار شهروند از سوی اسپیس‌ایکس آموزش‌های فضانوردی دریافت کرده‌اند، از جمله مکانیک مداری، تمرین‌های ریزگرانش و شبیه‌سازی‌های ماموریت.

آرسنو همچنین یک نجات یافته از سرطان در دوره‌ی کودکی است و این پرواز برای پژوهش‌های سرطان کودکان پول گردآوری می‌کند. صندلی کنار وی در فضاپیما قرعه‌کشی شد و با این کار، ۲۰۰ میلیون دلار برای بیمارستان پژوهشی کودکان سنت جود، جایی که زندگی آرسنو سال‌ها پیش در آن نجات یافته بود گرد آمد.

برترین شاهکار این ماموریت اینست که این سرنشینان در مداری بالاتر از هر فضانورد دیگری از زمان ماموریت اس‌تی‌اس-۱۲۵ در سال ۲۰۰۹ خواهد رفت[ماموریت شاتل آتلانتیس برای تعمیر تلسکوپ فضایی هابل]. آنها در حقیقت از ایستگاه فضایی بین‌المللی هم بالاتر خواهند رفت.

پنجره‌ی حبابی کپسول فضایی اینسپیریشن۴

اگر همه چیز روی برنامه پیش برود، کپسول [فضانوردان] تا ۱۹ سپتامبر در مدار زمین جای خواهد گرفت. یک سرِ این فضاپیما پنجره‌ای حباب-مانند دارد که دیدگاهی بی‌مانند از زمین به این مسافران فضا خواهد داد. ما هم اینجا روی زمین می‌توانیم به بالا نگاه کنیم و آنها را ببینیم. روشنی این کپسول تقریبا به اندازه‌ی ستاره‌ای از بزرگای (قدرِ) ۳+ است و دیدنش از مناطق بیرون شهر آسان خواهد بود. برای پیش‌بینی گذر آنها از آسمانِ منطقه‌تان، تارنمای Heavens Above را ببینید.


-------------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

SpaceX - Falcon 9 - Cape Canaveral - Earth - Bill Williams - Titusville - Florida - Indian River - rocket nebula - Inspiration4 - Hayley Arceneaux - American - astronaut - orbital mechanics - microgravity - pediatric cancer - St. Jude Children's Research Hospital - STS-125 - International Space Station - magnitude - Heavens Above

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه