کمان سرخ "SAR" در آسمان کانادا

روز ۸ سپتامبر، پس از آن که هُرمی از باد خورشیدی میدان مغناطیسی زمین را لرزاند، رقص شفق‌های قطبی بر فراز کانادا آغاز شد. در آلبرتا، شکارچی کهنه‌کار شفق‌های قطبی، هالن تامس داشت از این نمایش تصویربرداری می‌کرد که به گفته‌ی خودش: «شگفت‌انگیزترین کمانی که تاکنون دیده‌ام آنجا بود.» این نوار سرخ پررنگ در جنوبِ شفق‌های قطبی پدیدار شد.

به نظر می‌رسد تامس پدیده‌ای کمیاب با نام "سار" (SAR)، سرواژه‌ی کمان "سرخ شفقی پایدار" را به تصویر کشیده.

سارها از خانواده‌ی شفق‌ها هستند ولی با آنها تفاوت دارند. شفق‌های ساده هنگامی پدید می‌آیند که بارانی از ذرات پرانرژی در راستای خطوط میدان مغناطیسی به سوی قطب‌ها رفته و با برخورد به جو زمین در فرازای ۱۰۰-۲۰۰ کیلومتر، آن را مانند لامپ تصویر تلویزیون‌های رنگی قدیمی روشن می‌کنند.

سارها به شیوه‌ی دیگری پدید می‌آیند. آنها نشانه‌ای از این هستند که انرژی گرمایی دارد از سامانه‌ی جریان الکتریکی حلقه‌ایِ زمین  به درونِ جوِ بالایی تراوش می‌کند. رنگ سرخ سارها دستاورد تابش اکسیژن اتمی در فرازای حدود ۴۰۰ کیلومتر است- بسیار بالاتر از شفق‌های معمولی.

تامس می‌گوید: این کمان تا ۳/۴ ساعت ماند. کم‌نور بود، ولی پس از آن که ایزوی دوربین را تا ۸۰۰۰ بالا بردم، تصویربرداری از آن آسان شد. این تصویر را با یک نوردهی ۱۷ ثانیه‌ای گرفتم.»


-------------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Canada - solar wind - Earth - magnetic field - Alberta - aurora - Harlan Thomas - SAR - Stable Auroral Red arc - polar magnetic field line - color TV - ring current system - atomic oxygen - ISO

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه