سحابی فالکون ۹

این ابر گاز و غبار درخشان تازه‌ترین تصویر تلسکوپ فضایی هابل از یک سحابی سیاره‌نمای دوردست نیست بلکه تنها نمایی از یک ابر است که روز ۲۰ اوت، چشم سحرخیزان در منطقه‌ی ساحل فضایی (اسپیس کوست) فلوریدای آمریکا را به خود خیره کرد.
عکس در ساعت ۳:۱۷ بامداد، از پارک اسپیس ویو در تیتوس‌ویل فلوریدا گرفته شده، یعنی حدود ۳ دقیقه پس از پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس که در ماموریت سی‌آراس-۲۳ برای رساندن بار و آذوقه، راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شده بود.
اینجا توده‌های ابر و دودی را که از جدا شدنِ گام‌های (مرحله‌های) یک و دوی موشک به هنگام بالا رفتن در آسمانِ همچنان تاریک آزاد شده و دارد در باد پخش می‌شود را می‌بینیم.
نقطه‌ی درخشان پایینی در واقع گام دومِ موشک است که دارد به مسیر خود به سوی مدارِ پایین زمین ادامه می‌دهد. نقطه‌ی درخشان بالایی هم گام دومِ موشک است که دارد عملیات ترمز و کاهش سرعت برای بازگشت را انجام می‌دهد.
گفتنی‌ست فزونسازِ (بوسترِ) گام نخست به زمین برگشت تا نخستین فرود را روی تازه‌ترین سکوی ش‌ناور خودگردان در اقیانوس اتلس انجام دهد- فرودگاه فضایی با نام "A Shortfall of Gravitas".


--------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Falcon 9 Nebula - Hubble Space Telescope - nebula -  Space View Park - Titusville - Florida - SpaceX Falcon 9 - CRS-23 - International Space Station - low Earth orbit - Atlantic - A Shortfall of Gravitas

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه