امروز مرز میان شب و روز عمودی می‌شود!


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در توییتر، تلگرام و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

امروز مرز میان شب و روز عمودی می‌شود!
امروز روز اعتدال یا هموگان فصلی در سیاره‌ی زمین است، زمانی از سال که بلندی روز و شب تقریبا برابر می‌شود.
در هموگان، خط سایه‌مرز زمین -خطی که روز را از شب جدا می‌سازد- عمودی شده و قطب‌های شمال و جنوب را به هم می‌پیوندد.
ویدیوی
زمان‌گریزِ ۱۲ ثانیه‌ای که اینجا می‌بینید جابجایی همین خط را روی سطح کره‌ی زمین و در درازنای یک سال نشان می‌دهد. ماهواره‌ی هواشناسی مِتئوسَت (Meteosat) که در یک مدار زمین-همزمان جای دارد، این تصاویر فروسرخ را هر روز سر یک ساعت به وقت محلی می‌گرفت.
ویدیو از هموگان پاییزی سپتامبر ۲۰۱۰ (مهرماه ۱۳۸۹) آغاز می‌شود، زمانی که خط سایه‌مرز عمودی است. همچنان که زمین به گرد خورشید می‌چرخد، خط سایه‌مرز هم کج و کج‌تر می‌شود به گونه‌ای که روشنایی روزانه‌ی نیمکره‌ی شمالی کم و کمتر می‌شود و همین باعث فرا رسیدن زمستان در این نیمکره می‌گردد.
در نیمه‌ی ویدیو، هموگان بهاری مارس ۲۰۱۱ (نوروز ۱۳۹۰) از راه می‌رسد. خط سایه‌مرز دوباره عمودی می‌شود و در پی آن، دوباره کج می‌شود ولی این بار در جهت وارونه.
این باعث می‌شود روشنایی روزانه‌ی نیمکره ‌ جنوبی کم و کمتر شود و زمستان در آن فرا برسد، در حالی که این روند در نیمکره‌ی شمالی وارونه است و روشنی فزاینده‌ی روزانه باعث نزدیک شدن تابستان می‌شود.
در پایان این ویدیوی یک ساله دوباره هموگان پاییزی سپتامبر فرا می‌رسد و سیاره‌ی زمین یکی دیگر از میلیاردها سفرش به گرد خورشید را به پایان می‌برد، سفری که میلیاردها بار دیگر هم بدون هیچ درنگی انجام خواهد شد.

۴ عکس از عکس هایی که ماهواره‌ی متئوست گرفته


-------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

equinox - planet - Earth - terminator - north pole - south pole - time-lapse - geosynchronous - Meteosat - infrared - Sun

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه