شبی با خروش شهاب‌های برساوشی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۱۰.۵ مگ)

امسال خروشی (طغیانی) در شهاب‌های برساوشی داد که رصدگران را شگفت‌زده کرد.
بیشینه‌ی این بارش شهابیِ اعتمادپذیر برای شبِ ۱۲/۱۳ اوت پیش‌بینی شده بود. ولی رصدگرانِ سرسخت در آمریکای شمالی، یک روز بعد با یک برون‌ریزی و خروش شگفت‌انگیز در بارش برساوشی غافلگیر شدند، خروشی که بر پایه‌ی گزارش‌ها در درازنای آن، در ساعت‌های آغازین ۱۴ اوت چندین شهاب در هر دقیقه و گاهی در هر ثانیه در آسمان پدیدار شد.
کانون این بارش در بالای آسمان تاریک شب در این تصویرِ پیوندی بود.
این تصویر از پیوند نماهایی درست شده که از ساعت ۰۲:۵۰ بامداد تا ۰۵:۰۰ بامداد به وقت ساحل خاوری آمریکا در چشم‌انداز وست‌میث اونتاریو گرفته شده بوند و با هم، رد ۲۸۲ شهاب برساوشی از این خروش خیره‌کننده را ثبت کرده‌اند.
گفتن ندارد که بارش شهابی سالانه‌ی برساوشی دستاوردِ گذشتنِ زمین از درونِ غبارهای به جا مانده از دنباله‌دار دوره‌ایِ ۱۰۹پی/سویفت-تاتل است.
ولی این خروش ۲۰۲۱ می‌توانسته دستاورد رویاروییِ پیش‌بینی نشده‌ی زمین با "رشته‌ی برساوشی" بوده باشد، نوار انبوه‌تری از غبارهای دنباله‌دار درونِ منطقه‌ی گسترده‌ترِ آوارهای آن.

در این باره بیشتر بخوانید: * امسال "رشته برساوشی" را دیدید؟

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Perseid - meteor - North America - Perseid shower - radiant - Westmeath Lookout - Ontario - Perseid meteor shower - planet - Earth - comet - 109P/Swift-Tuttle - Perseid Filament

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه