شبی با برساوشی‌ها


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید
تاکنون تجربه‌ی دیدنِ یک بارش شهابی را داشته‌اید؟
اگر نداشته‌اید، این ویدیو را ببینید که در زمان اوج بارش شهابی برساوشی امسال از فراز رصدخانه‌ی اخترشناسی هند در هانله‌ی این کشور، در بلندی‌های هیمالیا گرفته شده و در آزمودن چنین شگفتی‌ای به شما کمک می‌کند.
با آغاز ویدیو، شب فرا می‌رسد و صفحه‌ی مرکزی کهکشان راه شیری را می‌بینیم که از سمت چپ پیش می‌آید، با ماهواره‌های زمین‌گردی که از بالای سر در آسمان می‌گذرند.
در درازنای شب برق شهاب‌هایی را می‌بینیم که به طور معمول در کمتر از یک ثانیه می‌آیند و می‌روند ولی اینجا به طور دستی زمانِ درخششان افزوده شده است.
 پرتوی سبزفامِ بیشترِ شهاب‌ها به طور معمول دستاورد بخار شدن نیکل است.
با ادامه‌ی ویدیو، صورت فلکی شکارچی سر می‌زند و شهاب‌ها بر فراز تلسکوپ ۲ متریِ چاندرای هیمالیا و هفت استوانه‌ی تلسکوپ پرتو گامای پرانرژی (هاگار) برق می‌زنند.
این ویدیوی ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه‌ای با نمایان شدنِ سپیده‌دم دروغین یا همان نور برجگاهی (منطقه‌البروجی) و سپس سر زدن آفتاب به پایان می‌رسد.

-------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

meteor shower - Perseid meteor shower - Indian Astronomical Observatory - Hanle - India - Himalayan mountain - plane - Milky Way Galaxy - Earth - meteor - nickel - Orion - Himalayan Chandra Telescope - barrel - High Energy Gamma Ray Telescope - Hagar - Sun - false dawn - zodiacal light

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه