همه رنگ‌های یک غول

این تصویر در اندازه‌ی کامل و بیشترین واگشود (۸مگ)

همه می‌دانیم که ستاره‌ی شبان‌شانه (ابط‌الجوزا) یک غول سرخ است. ولی می‌دانستید این ستاره زرد، آب، سبز و بنفش هم هست؟ هرچند این رنگ‌های دیگر نه همیشه، بلکه در زمان‌هایی کوتاه و آنی، با چشمک زدن ستاره دیده می‌شوند. سومیادیپ موهرجی در روز ۱۴ اکتبر، با گرفتن ۱۳۰۰ نمای سریع و پی‌درپی از شبان‌شانه و چیدن آنها کنار هم بدین گونه که می‌بینید، طیف کامل این رنگ‌ها را ثبت کرد.

این تصویر را در بالاترین واگشود (رزولوشن) به بزرگی ۸ مگابایت ببینید (اینجا). هر نقطه یک تک-تصویر از شبان‌شانه است. خود موهرجی توضیح می‌دهد: «نقطه‌ها اندازه‌های گوناگون داشتند زیرا با مُدهای گوناگونی از ناکانونی (دی‌فوکوسینگ) گرفته شده‌اند. این ناکانونی شدن را به طور عمدی انجام دادم تا رنگ‌ها برجسته و نمایان شوند. من روی هم رفته ۱۵۰۰ عکس گرفتم و برای ساختن "ستاره"ی پایانی، ۱۳۰۰ تایشان را به طور کتره‌ای برگزیدم.»

چشمک‌های یک ستاره در زمانی از همیشه نیرومندتر است که نزدیک افق باشد و بیشترین میزان کجنمایی و اعوجاج منشوری را از جو دریافت کند. موهرجی از این واقعیت بهره گرفت تا پیوند پایانی را بهبود ببخشد. وی می‌گوید: «شبان‌شانه هنگامی که از رنگ‌هایش نمونه‌برداری می‌کردم حدود ۱۲-۱۸ درجه بالای افق بود.»


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Betelgeuse - red giant - star - twinkle - Soumyadeep Mukherjee - rapid-fire - defocusing - prismatic distortion

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه