۲۰ سال از یک توفان شدید ولی "دیدنی" گذشت

پائولو باردلی هرگز ۲۱ اکتبر ۲۰۰۱ را فراموش نخواهد کرد. وی به یاد می‌آورد: «آسمان بر فراز شهرم در ایتالیا ناگهان پر از شفق‌های سرخ‌فام درخشان شد.»«درست ۲۰ سال پیش [در این هفته] رخ داد.»
شفق سرخ در آسمان تراداته‌ی ایتالیا (عرض جغرافیایی ۴۵ درجه‌ی شمالی) در ۲۱ اوت ۲۰۰۱.
مروری بر خاطرات: در سال ۲۰۰۱، چرخه‌ی خورشیدی ۲۳ داشت اوج می‌گرفت و فعالیت خورشید بسیار بالا بود. شراره‌های نیرومند هر روز رخ می‌دادند. در ۱۹ اکتبر، لکه‌ی خورشیدی غول‌پیکر ای‌آر۹۶۶۱ دو بار پی در پی فوران کرد و شراره‌های خورشیدی تقریبا یکسانی از رده‌ی ایکس۱.۶ پدید آورد. این دو انفجار دو فوران تاجی (سی‌ام‌ئی) درخشان را به سوی زمین پرتاب کردند (سی‌ام‌ئی۱ و سی‌ام‌ئی۲).

خورشید در آن روز این گونه بود:
نخستین سی‌ام‌ئی تنها دو روز زمان برد تا به زمین برسد. سریع و پُرزور بود. این ابر در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۱ به زمین رسید و یک توفان زمین‌مغناطیسی شدید (با نمایه ی ۸) به پا کرد. سرعت باد خورشیدی در دنباله‌ی این سی‌ام‌ئی از ۷۰۰ کیلومتر بر ثانیه فراتر رفت و توفان بیش از ۱۵ ساعت ادمه یافت.

رونی شریل از تروتمن کارولینای شمالی بیننده‌ی برخورد این سی‌ام‌ئی بود. وی می‌گوید: «شفق‌ها در آسمانِ گرگ و میش، حتی پیش از سیاه شدن آسمان شامگاهی هم دیده می‌شدند.» شریل این عکس‌ها را از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۰:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی گرفت:


شریل می‌گوید: «تا ساعت ۱۰:۳۰ شب آسمان به رنگ سرخ درخشان و پرتوهای زردفام آتشین شده بود. چه نمایش عالی‌ای!»

کمتر از یک روز بعد دومین سی‌ام‌ئی از راه رسید و روز از نو، روزی از نو. یک ۱۵ ساعت دیگر با توفان شدید ادامه یافت. سارمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (ان‌اوای‌ای) با بهره از داده‌های یک شبکه‌ی جهانی مغناطیس‌سنج‌ها این رکورد را از نمایه‌های سیاره‌ای توفان زمین‌مغناطیسی "کی" در درازنای این رویداد دو-روزه ثبت کرد:

شفق‌های سرخ در آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، استرالیا، ژاپن و نیز در آمریکا تا عرض‌هایی به جنوبی ۳۵ شمالی دیده شد. نکته‌ی چشمگیر این بود که هیچ قطعی برق گسترده یا آشفتگی ماهواره‌ایی در کار نبود. اینترنت در سرتاسر این زمان به طور طبیعی کار کرد. همه چیز عمدتا تنها یک نمایش شفقی بود.

برخی از رصدگران آماده‌ی بیشتر از این هستند. باردلی می‌گوید: «ما امیدواریم چرخه‌ی خورشیدی ۲۵ هم چنین چیزی داشته باشد، زیرا خورشید به تازگی افزایش خوبی در فعالیتش داشته.» در حقیقت چرخه‌ی جوان ۲۵ دارد شدت می‌گیرد، ولی تا ۳ یا ۴ سال دیگر انتظار بیشینه‌ی خورشیدی نمی‌رود. تا آن هنگام، خود را با دیدن نمایشگاه عکس‌های اکتبر ۲۰۰۱ سرگرم کنید.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Paolo Bardelli - Italy - aurora - Solar Cycle 23 - solar activity - flare - sunspot - AR9661 - X1.6-class - solar flare - CME - sun - Earth - geomagnetic storm - Kp - Solar wind - Troutman - North Carolina - Ronnie Sherril - magnetometer - NOAA - Germany - France - Italy - Spain - Australia - Japan - United States - latitude - power outage - Solar Cycle 25 - Solar Max -

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه