اطلاعات نهفته در این تصویر چقدر است؟

اینجا بی‌شک می‌توانید یک چارچوب دوبُعدی از رنگ‌ها را ببینید، ولی آیا می‌توانید ژرف‌تر از این را هم ببینید؟
شاید بتوانید با شمردن لکه‌های رنگی در این تصویر برآورد کنید که بیشترین اطلاعاتی که این تصویر دیجیتالی دوبعدی می‌تواند در بر داشته باشد حدود ۶۰ (افقی) در ۵۰ (عمودی) در ۲۵۶ (رنگ‌های ممکن) است که برابر  با ۷۶۸۰۰۰ بیت می‌شود.
ولی اصل تمام‌نگاری یا هولوگرافیک که هنوز اثبات نشده می‌گوید  برخلاف درک ما، اطلاعات در یک چارچوب دوبعدی می‌تواند همه‌ی اطلاعات در یک اتاق سه‌بعدی را که بتواند از دیوارهایی با همان چارچوب درست شده باشد در بر داشته باشد. ب بیان دیگر، میزان اطلاعات نهفته در یک منطقه‌ی محدود به هر سطحی، یک بیشینه دارد. بنابراین، برخلاف درک ما، محتوای اطلاعات درون یک اتاق نه به حجم اتاق، بلکه به سطح دیوارهایش بستگی دارد.
این اصل ریشه در این نظریه دارد که طول پلانک (یکایی از طول که در آن مکانیک کوانتومی بر گرانش کلاسیک چیرگی می‌یابد)، یک سمت از منطقه‌ای است که می‌تواند تنها حدود ۱ بیت اطلاعات را در بر داشته باشد.
این پنداشت نخستین بار از سوی فیزیکدان، جرارد توفت در سال ۱۹۹۳ مطرح شد؛ و آن را می‌توان برای پدیده‌های به ظاهر بسیار دورتری مانند سیاهچاله‌ها هم تعمیم داد بدین گونه که اطلاعاتی که یک سیاهچاله در بر دارد نه با حجم بسته‌ی آن، بلکه با سطحی که به نام افق رویداد شناخته می‌شود تعیین می‌گردد.

واژه‌ی "هولوگرافیک" از ریشه‌ی "هولوگرام" گرفته شده که در آن، با انداختن نور بر روی یک سطح تخت دوبعدی، نماهایی سه‌بعدی پدید می‌آورند.
البته شاید هیچ کسی در این تصویر ۷۶۸۰۰۰ بیت -و حتی جایگشت ۲۵۶ به توان ۳۰۰۰ بیت- را نبیند و با نگاه کردن به آن، تنها متوجه یک "قوری" در مرکزش شوند.

[یک ستاره در هفت آسمان: اگر به شیوه‌ی لوچ (چپ) کردن چشم به این تصویر نگاه کنید و سرتان را به آرامی عقب و جلو ببرید، قوری سه‌بعدی پدیدار خواهد شد]


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

2D - rectangle - Holographic Principle - 3D - Planck length - quantum mechanics - classical gravity - Gerard 't Hooft - black hole - event horizon - hologram - permutation - teapot

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه