سر یک روح در آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
هالووین آیینی باستانی است و ریشه در اخترشناسی دارد. از سده‌ی پنجم پیش از میلاد، هالووین به عنوان روزِ میان یک "هموگان" (اعتدال، روز و شب برابر) و یک "خوریستان" (انقلاب، کوتاه‌ترین روز-بلندترین شب) جشن گرفته می‌شد. 
اگرچه در گاهشمار نوین، این رویداد ستاره‌شناختی هفته‌ی دیگر رخ خواهد داد، ولی روز واقعی میان اعتدال پاییزی و انقلاب زمستانی هفته‌ی بعدش از راه خواهد رسید.
این روز (روزِ میان اعتدال و انقلاب) یک بار دیگر نیز در سال روی می‌دهد که در آمریکا و کانادا به عنوان روز گراندهاگ (Groundhog Day) در دوم فوریه جشن گرفته می‌شود [گراندهاگ گونه سنجاب زمینی به نام مارموت سوت‌زن است].
جشن هالووین امروزه ریشه‌های تاریخی‌اش را در قالب پوشیدن رخت‌های ترسناک برای ترساندن و فراری دادن ارواح مردگان حفظ کرده است.
شاید نمایش تصویری که تلسکوپ فضایی هابل از سحابی "سر روح" گرفته، مناسب این روز باستانی باشد.
ان‌جی‌سی ۲۰۸۰ که شبیه به نماد یک روح داستانی (کاسپر) است، در واقع یک منطقه‌ی ستاره‌زا در ابر ماژلانی بزرگ است. چنان چه می‌دانید، این ابر یکی از کهکشان‌های ماهواره‌ای کهکشان راه شیریست.
سحابی سر روح نزدیک به ۵۰ سال نوری گستردگی دارد و اینجا آن را در رنگ‌های نمایشی می‌بینید.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Halloween - Ghost Head - Nebula - cross-quarter day - equinox - Groundhog's Day - Hubble - NGC 2080 - star forming region - Magellanic Cloud - satellite galaxy - Milky Way

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه