"فرگ"های ماکیان

این تصویر تلسکوپ فضایی هابل گره‌هایی از گاز سرد و چگال میان‌ستاره‌ای را نشان می‌دهد، جاهایی که ستارگانی تازه دارند در آنها ساخته می‌شوند.

این "گویچه‌های گازی تبخیرشونده‌ی شناور آزاد" (فرِگ‌ها، frEGGs) نخستین با در تصویر پرآوازه‌ای که تلسکوپ هابل در سال ۱۹۹۵ از سحابی عقاب گرفته بود دیده شدند. [درباره‌ی فرگ‌ها اینجا می‌توانید بیشتر بخوانید: * "فرگ": گونه تازه‌ای از پرورشگاه‌های ستاره‌ای]

از آنجایی که این توده‌های گاز و غبار تاریکند، بسیار کم با تلسکوپ‌ها دیده می‌شوند. آنها زمانی می‌تواند دیده شوند که ستارگان نوزادِ درونشان آغاز به درخشش می‌کنند و با پرتوهای فرابنفش نیرومندشان گازهای پیرامون را می‌فرسایند و کنار می‌زنند و اجازه می‌دهند تا فرگ‌های چگال‌تر و پایدارتر بر جا بمانند.

فرگ‌های درون این تصویر با نام جی۲۰۳۴۴۱.۷+۴۰۵۲۱۶، در سحابی گونی زغال شمالی، در راستای صورت فلکی ماکیان جای دارند.

در این تصویر هابل همچنین دو ستاره‌ی غول‌پیکر را هم می‌بینیم.

ستاره‌ی سمت چپ یک ستاره‌ی غول کمیاب رده‌ی او (O-type)، از ستارگان بسیار درخشان آبی-سفید است، ستارگانی که به نام داغ‌ترین ستارگان کیهان شناخته می‌شوند.

این ستارگان غول‌پیکر ۱۰ هزار تا یک میلیون برابر درخشان‌تر از خورشیدند و سوخت خود را به سرعت، در چند میلیون سال می‌سوزانند.

ستاره‌ی سمت راست که از آن هم بزرگ‌تر است، یک ابرغول از ستارگان رده‌ی بی (B-type) است.

ستارگان ابرغول هم سوخت خود را به سرعت، میان چند صد هزار سال تا چند ده میلیون سال می‌سوزانند و در پایان با انفجارهای ابرنواختری هولناک می‌میرند.

این تصویر به دست آمده از "پیمایش دیجیتالی آسمان" (دی‌اس‌اس) جایگاه همان فرگ‌های سرد و تاریکی را که در تصویر هابل می‌بینیم نشان می‌دهد

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

star - Free-floating Evaporating Gaseous Globule - frEGG - Hubble - Eagle Nebula - ultraviolet - Northern Coalsack Nebula - Cygnus - Swan - O-type - Sun - supergiant - B-type - supernova - Digitized Sky Survey - DSS

منبع: nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه