قطب جنوب بهرام از دید دوربین‌های زمینی

تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

«بله، این یک تصویر واقعی از سیاره‌ی بهرام (مریخ) است.» این را پیتر روزن از استکهلم سوئد می‌گوید. ولی این عکس را یک فضاپیما نگرفته. خود روزن این تصویر از قطب جنوب بهرام را با بهره از عکس‌هایی که ستاره‌شناسان آماتور روی زمین گرفته بودند پدید آورده.

وی توضیح می‌دهد: «من بهترین عکس‌های بهرام از پادیستانِ (مقابله‌ی) پارسال را از "آلپوی ژاپن" (انجمن رصدگران ماه و سیاره‌ای ژاپن) بارگیری کردم و ۴ روز را به چسباندن آنها به هم و ساختنِ یک نگاشتِ گُنج‌نگاری (استریوگرافی) قطبی از آنها گذراندم.»«من به گونه‌ای قطب را نگاشته‌ام که بسیار بیش از پایینِ استوا را نشان می‌دهد، زیرا فکر می‌کنم این کار تجربه‌ی دیداری را افزایش می دهد.»

وی می‌افزاید: «این عکس‌ها را برخی از بهترین تصویربردارانِ سیاره‌ایِ جهان گرفته‌اند، ولی برخی هم با بهره از تلسکوپ‌هایی حرفه‌ای مانند تلسکوپ ۱ متری در پیک دومدی یا تلسکوپ ۱ متری رصدخانه‌ی چیلسکوپ گرفته شده‌اند.»«عکس‌هایی که بهترین واگشود (رزولوشن) را دارند در روز ۲۴ اکتبر ۲۰۲۰، در رصدخانه‌ی کالرن جنوب فرانسه که از دو تلسکوپ ۱ متری با آینه‌های تازه نَسو شده (صیقل یافته) تشکیل شده گرفته شده بودند. به گفته‌ی عکاسان، آنها به واگشودی به اندازه‌ی ۰۱۴ ثانیه‌ی قوس رسیدند. اینها شاید پُروضوح‌ترین عکس‌هایی باشند که از روی زمین از بهرام گرفته شده‌اند و حتی جزییاتی در کلاهک یخی قطبی را هم نمایان کرده‌اند.»

روزن با بهره از همین عکس‌ها یک نمای استوایی چرخان هم پدید آورده:


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد، می‌توانید آن را در توییتر یا تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

planet - Mars - Peter Rosén - Stockholm - Sweden - south pole - Eart - opposition - ALPO Japan - polar stereographic projection - equator - Pic-du-Midi - Chilescope - Calern - France - polished mirror - polar ice cap

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه