دیدار ماه و تصویرش روی آب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در روز دهم نوامبر میینگ لی عکاس سرگرم تماشای غروب هلال ماه در ساحل تایوان بود که یک ماهِ دوم از موج‌های دریا برخاست و به ماهی که داشت پایین می‌رفت رسید. لی که به شتاب دست به دوربین برد می‌گوید: «این یک سرابِ زیرین دوست‌داشتنی بود.»

وی می افزاید: «در روز ۱۰ نوامبر هوا خوب و آسمان پاکیزه بود.»«این به من امکان داد که ماه را در فرازای (ارتفاعِ) بسیار پایین ببینیم [هنگامی که داشت در موج‌های تنگه‌ی تایوان فرو می‌رفت].»

سراب زمانی آغاز شد که ماه از پشت یک لایه هوای گرم که درست روی سطح دریا شناور بود گذشت. این گونه ناهنجاری‌های دمایی پدیده‌هایی رایجند؛ هنگام روز، خورشید آب را گرم می‌کند و هنگام شب، آب بخشی از این گرما را به هوایی که درست بالایش است برمی‌گرداند. شکست نور در این لایه هوای گرم به پیدایشِ تصویرِ ماه می‌انجامد، تصویری که بالا می‌آید و به ماه واقعی که دارد پایین می‌رود می‌چسبد.

لی نگاه دقیق‌تری کرد و دهانه‌های ماه را هم در تصویرش دید که داشتند از موج‌های دریا بالا می آمدند.

سمت چپ: دریای باروری، سمت راست: دریای بحران‌ها- اندازه‌ی بزرگ‌تر
«در این تصویر، دریای بحران‌ها و دریای باروری روی ماهِ بالایی (ماه واقعی) و تصویر وارونه‌اش دیده می‌شوند.»«دریاهای ماه با سراب به هم پیوند خورده‌اند.»

سراب‌های زیرین همیشه برای خورشید تصویربرداری شده‌اند. ولی عکس گرفتن از این سراب‌ها برای ماه دشوارتر است زیرا در آن زمان نور کمتری برای کار کردن هست. لی می‌گوید: «من بسیار خوش‌شانس بودم که این یکی را گیر انداختم.»

یک ستاره در هفت آسمان:
*
ژول ورن این سراب را "سراب گلدان اتروسکی" خوانده، ولی به دلیل همانندی‌اش با آخرین حرف الفبای یونانی، به نام "سراب اُمگا" نیز نامید شده.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Taiwan - Meiying Lee
- crescent - Moon - inferior mirage - Taiwan Straight - temperature anomaly - refraction - crater -
Mare Crisium - Sea of Crises - Mare Fecunditatis - Sea of Fertility -
sun - Jules Verne - omega mirage - Greek alphabet

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه