شعله در چراگاه اسب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

سحابی کله‌اسبی یکی از پرآوازه‌ترین سحابی‌ها در آسمان است.

این سحابی همان فرورفتگی تیره‌ایست که در دل این سحابی گسیلشی نارنجی رنگ، در سمت راست این تصویر دیده می‌شود. تیره بودن این سر اسب به این دلیلست که در حقیقت یک ابر پُرغبار کدر و مات است که جلوی همان سحابی گسیلشی روشن را گرفته و از همین رو به حالت سایه‌نما (ضدنور) و تمام تیره دیده می‌شود.
این ابر کیهانی هم مانند ابرهای جو زمین، به گونه‌ای شانسی پیکره‌ای آشنا پیدا کرده است. تردیدی نیست که تا چند هزار سال دیگر، جنبش‌های درونی این ابر باعث دگرگونی پیکره‌ی آن خواهد شد.
دلیل رنگ نارنجی آن سحابی گسیلشی (نشری) هم بازگشت الکترون‌های اتم‌های برانگیخته‌ی هیدروژن، و بازپیوند آنها با پروتون این اتم‌ها وساختن دوباره‌ی اتم‌های هیدروژن است.
در سمت چپ، پایینِ این تصویر سحابی شعله دیده می‌شود، یک سحابی با ته‌رنگِ نارنجی و رگه‌هایی از غبار تیره.
اینجا دو سحابی بازتابی برجسته هم به چشم می‌خورند: حابی دایره‌ای آی‌سی ۴۳۲ نزدیک لبه‌ی سمت چپ و سحابی آبی‌فام ان‌جی‌سی ۲۰۲۳ درست پایین، سمت چپ سحابی کله‌اسبی. هر یک از این دو به طور عمده از بازتابِ نور ستاره‌ی مرکزی‌شان می‌درخشند.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Horsehead Nebula - emission nebula - Earth - electron - proton - hydrogen - atom - Flame Nebula - reflection nebula - IC 432 - NGC 2023 - reflect - star

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه