اسب سیاه دریای آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در اینجا ساختاری از غبار به درازای چند سال نوری، که به دلیل ظاهرش به نام سحابی اسب دریایی شناخته شده را می‌بینیم که بر زمینه‌ی روشن و پرستاره‌‌ی این بخش کهکشان به حالت سایه‌نما و تمام تیره دیده می‌شود. این ابرهای غبار تیره و مات که در صورت فلکی شاهانه‌ی قیفاووس جای دارند، بخشی از یک ابر مولکولی در فاصله‌ی ۱۲۰۰ سال نوری زمینند.
این سحابی به نام سحابی "بارنارد ۱۵۰" (بی۱۵۰) نیز شناخته می‌شود و یکی از ۱۸۰ لکه‌ی تیره در آسمانست که در اوایل سده‌ی بیستم به دسست اخترشناس، ادوارد امرسون بارنارد دسته‌بندی شدند.
هسته‌هایی در این ابرها با فشرده شدن و رُمبش خود دارند گروه‌هایی از ستارگان کم‌جرم می‌سازند که تنها در طول موج‌های بلند فروسرخ می‌توان آشکارشان کرد.
ولی ستارگان رنگین و درخشان بیشماری از صورت فلکی قیفاوس را می‌توانید به سادگی و بی‌واسطه در این چشم‌انداز زیبای کهکشانی مشاهده کنید.
این سحابی غباری پهنه‌ای به اندازه‌ی ۱ درجه را در آسمان می‌پوشاند و از سه هسته‌ی چگال به نام‌های ال۱۰۸۲ ای، بی و سی تشکیل شده است.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 Seahorse Nebula - silhouette - star - constellation of Cepheus - Milky Way - molecular cloud - Barnard 150 - B150 - E. E. Barnard - infrared - wavelength

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه