ویدیویی از پدیدار شدن یک "درخش سبز"


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر و یا فیسبوکِ یک ستاره در هفت آسمان ببینید
بسیاری آن را تنها یک افسانه می‌پندارند. برخی دیگر آن را واقعیتی با دلیل ناشناخته می‌دانند. ماجراجویان نیز، با غرور از این که به چشم خود آن را دیده‌اند یاد می‌کنند.
سخن از "درخش سبز" (green flash) است، درخششی آنی به رنگ سبز از خورشید، پدیده‌ای که واقعیت دارد و دلیلش هم به خوبی شناخته شده است.
به هنگام غروب، درست هنگامی که خورشید به طور کامل از چشم‌ها پنهان می‌شود، در واپسین دَم، سوسویی کم‌جان و شگفت‌انگیز به رنگ سبز از آن پدیدار می‌شود.
این پدیده که زمانش هم چند ثانیه بیشتر نیست، معمولا تنها در جاهایی دیده می‌شود که افقی پایین و دوردست دارند. درخش سبز را همچنین می‌توان در زمان برآمدن (طلوع) خورشید نیز دید ولی در آن هنگام برای دیدنش باید زمان‌بندی بهتری انجام داد.
ویدیویی که اینجا می‌بینید ماه گذشته در توسانی، ایتالیا گرفته شده و نمایش یک درخش سبز چشمگیر را به هنگامِ فرو رفتن خورشید در افقِ دریای لیگوریا نشان می‌دهد.
در نماهای (سکانس) آغازینِ ویدیو، درخش سبز را با دور تند می‌بینیم. در نماهای دوم آن را در زمان واقعی می‌بینیم و نماهای پایانی هم آن را با دورِ آهسته نشان می‌دهند.
این خود خورشید نیست که بخش‌هایی از آن سبز یا سرخ شده باشد: این پدیده به دلیل وجود لایه‌های جو زمین روی می‌دهد که همچون یک "منشور" رفتار می‌کنند.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 green flash - Sun - Ligurian Sea - Tuscany - Earth - prism

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه