پرورشگاهی پنهان پشت غبار

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

سحابی بازتابی ان‌جی‌سی ۳۳۳۳ در نورِ دیدنی (مریی) به رنگ آبی دیده می‌شود، رنگی که ویژه‌ی نورِ بازتابیده‌ی ستارگان از روی غبارهای میان‌ستاره‌ایست.
این سحابی ۱۰۰۰ سال نوری دورتر از زمین، در لبه‌ی یک ابر مولکولی بزرگ و ستاره‌ساز جای گرفته و در راستای صورت فلکی قهرمانانه‌ی برساووش دیده می‌شود.
این نمای نزدیکِ تلسکوپی پهنه‌ای نزدیک به ده قرص کامل ماه را در آسمانِ زمین می‌پوشاند که بر پایه‌ی فاصله‌ی برآورد شده‌ی ان‌جی‌سی ۳۳۳۳، هم‌ارزِ کمی بیش از ۱۵ سال نوریست.
در این چارچوب جزییاتی از این منطقه‌ی پرغبار را می‌بینیم و همچنین نشانه‌های گویایی از اجرام هربیگ-هارو که با رنگ سرخشان، یک پادسانی (تضاد) با رنگ آبی سحابی پدید آورده. اجرام هربیگ-هارو فواره‌ها و گازهای برانگیخته‌ای هستند که از یک ستاره‌ی تازه به دنیا آمده سرچشمه می‌گیرند.
در حقیقت ان‌جی‌سی ۳۳۳۳ دربردارنده‌ی سدها ستاره با سن کمتر از یک میلیون ساله است که بیشترشان پشت غبارهای فراگیرِ منطقه، از چشم تلسکوپ‌های نوری پنهانند.
این محیط پرآشوب می‌توانند همانند محیطی باشد که خورشید خودمان در زمانی بیش از ۴.۵ میلیارد سال پیش در آن به دنیا آمد.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NGC 1333 - reflection nebula - constellation Perseus - star-forming - molecular cloud - full moon - Herbig-Haro - stardust - Sun

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه