سومین کهکشان بزرگ در گروه محلی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

صورت فلکی شمالی کوچک مثلث (سه‌سو)، جایگاه این کهکشان مارپیچی شکوهمند است که از روبرو دیده می‌شود: ام۳۳. این کهکشان به نام‌هایی مانند "چرخ دنده" یا "مثلثی" (سه‌سو) نیز شناخته می‌شود.


قطر ام۳۳ بیش از ۵۰ هزار سال نوری است و پس از آندرومدا یا زن در زنجیر (ام۳۱) و راه شیری خودمان، سومین کهکشان بزرگ در گروه محلی کهکشان‌هاست. گمان می‌رود این کهکشان که فاصله‌اش از راه شیری ۳ میلیون سال نوری است، خود یکی از کهکشان‌های ماهواره‌ای کهکشان زن در زنجیر باشد و ستاره‌شناسان در ساختار مارپیچی شکوهمند هر دو کهکشان نماهای تماشایی از سامانه‌های ستاره‌ای را می‌بینند.

این تصویر پُروضوح به خوبی خوشه‌های ستاره‌ای آبی‌فام و مناطق صورتیِ ستاره‌زایی که در بازوان مارپیچی تاب خورده‌ و گشوده‌ی ام۳۳ پراکنده شده‌‌اند را از دید بینندگان زمینی نشان می‌دهد.

از میان این مناطقِ ستاره‌زایی، سحابی غارمانند ان‌جی‌سی ۶۰۴ درخشان‌ترین آنهاست که در جایگاه ساعت ۴ نسبت به مرکز کهکشان در تصویر دیده می‌شود (پایین، سمت سمت- بیش از ۲۰۰ ستاره‌ی سنگین و داغ و درخشانِ مرکزِ این سحابی، دیواره‌های گازی آن را برافروخته و روشن کرده‌اند، همچون فانوسی در دل یک غار - م).

در ام۳۳ هم مانند ام۳۱ ستارگان متغیری وجود دارد که فاصله‌شان به دقت اندازه گرفته شده. بنابراین این همسایه‌ی مارپیچی به دلیل وجود همین جمعیت ستارگان متغیرش به معیار و سنجه‌ای کیهانی برای ایجاد یکای (واحد) مسافت کیهان و در حقیقت یکی از پله‌های نردبان فاصله‌های کیهانی تبدیل شده است.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NGC 1333 - reflection nebula - constellation Perseus - star-forming - molecular cloud - full moon - Herbig-Haro - stardust - Sun

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه