لئونارد سبزگیسو!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چنانچه پیشتر هم گفته بودیم، دنباله‌دار لئونارد دارد می آید.
زمانی که دنباله‌دار سی/۲۰۲۱ ای۱ (لئونارد) در ژانویه‌ی ۲۰۲۱ یافته شد، تنها مانند نقطه‌ی کم‌نوری در آن سوی مدار بهرام دیده می‌شد.
ولی این گویِ یخیِ افشان غول‌پیکر در ادامه‌ی مدارش پای به بخش درونی سامانه‌ی خورشید خواهد گذاشت، در ماه دسامبر از نزدیک زمین و ناهید خواهد گذشت و سپس به خورشید رسیده در اوایل ژانویه‌ی ۲۰۲۲ آن را دور خواهد زد.
اگرچه پیش‌بینی دنباله‌دارها بسیار دشوار است، ولی بر پایه‌ی برخی برآوردها، دنباله‌دار لئونارد در ماه دسامبر به اندازه‌ای که برای چشم نامسلح هم دیدارپذیر باشد روشن خواهد شد.
در این تصویر دنباله‌دار لئونارد را  کمی بیش از یک هفته پیش، با گیسویی سبزفام و یک دُم غباری بلند می‌بینیم.
این چشم‌انداز از پیوند ۶۲ نما درست شده که از پشت یک تلسکوپِ میان-اندازه گرفته شده بودند- این نماها دستاوردِ دو دسته نوردهی بودند، دسته‌ای که دنباله‌دار را دنبال می‌کرد و دسته‌ای دیگر که ستارگان پس‌زمینه را ردگیری می‌کرد.
همه‌ی این نوردهی‌ها از آسمان تاریکِ سیرای خاوری (کوه‌ها)، نزدیک ژوئن جون لیک در کالیفرنیای آمریکا گرفته شده بودند.
دنباله‌دار لئونارد اندکی پس از گذشتن از نزدیک زمین در نیمه‌های ماه دسامبر (اواخر آذرماه) از شمال آسمان به جنوب آسمان جابجا خواهد شد.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Comet Leonard - C/2021 A1 - Mars - Solar System - Earth - Venus - Sun - comet - unaided eye - coma - dust tail - star - Eastern Sierras (Mountains) - June Lake - California - USA

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه