بخش مرکزی یک فرفره

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهکشان مارپیچی بزرگ و زیبای ام۱۰۱ یکی از آخرین ورودی‌ها در فهرست پرآوازه‌ی شارل مسیه بود، ولی به هیچ روی یکی از کوچک‌ترین‌های آن نبود.
این کهکشان با پهنای ۱۷۰ هزار سال نوری، کهکشانی غول‌پیکر است، به بزرگی تقریبا دو برابر کهکشان راه شیری خودمان. ام۱۰۱ همچنین یکی از سحابی‌های مارپیچی اصلی بود که به کمک "لویاتان پارسونزتاون"، تلسکوپ بزرگ سده‌ی ۱۹ ساخته‌ی لردِ راس -ویلیام پارسونز- رصد شد.
این تصویر موزاییکی از پیوند ۵۱ نمای تلسکوپ فضایی هابل که در سده‌های ۲۰ و ۲۱ گرفته و همچنین داده‌های تلسکوپ‌های زمینی پدید آمده و پهنه‌ی به اندازه‌ی حدود ۴۰ هزار سال نوری را از بخش مرکزی ام۱۰۱، در یکی از پُروضوح‌ترین عکس‌هایی که هابل تاکنون از یک کهکشان مارپیچی گرفته را نشان می‌دهد.
این تصویر باکیفیت ویژگی‌های بسیاری را در قرصِ رو-نما و پر از ستاره و غبار این کهکشان نشان می‌دهد، به همراه کهکشان‌هایی در پس‌زمینه که برخی از آنها از پشت ام۱۰۱ هم دیده می‌شوند.
ام۱۰۱ که به نام کهکشان فرفره نیز شناخته می‌شود، با فاصله‌ی ۲۵ میلیون سال نوری از زمین، در مرزهای صورت فلکی شمالی خرس بزرگ دیده می‌شود.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Charles Messier - spiral galaxy - M101 - Milky Way Galaxy - spiral nebula - Lord Rosse - Leviathan of Parsonstown - Hubble Space Telescope - star - spiral arm - Pinwheel Galaxy - constellation Ursa Major

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه