لئونارد از کنار ناهید گذشت

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۳ مگ)
دنباله‌دار لئونارد (سی/۲۰۲۱ ای۱) دیروز با فاصله‌ی تنها ۴.۲ میلیون کیلومتر از کنار سیاره‌ی ناهید (زهره) گذشت. این نزدیک‌ترین رویارویی ناهید با یک دنباله‌دار در تاریخِ ثبت شده است. دانیل گاسپری این جفت را در روز ۱۶ دسامبر بر فراز بیابان آتاکامای شیلی به تصویر کشید.|

وی می‌گوید: «سرانجام دنباله‌دار لئونارد خودش را در آسمان باختری نشان داد.»«هنوز بسیار پایین و نزدیک افق است و به سختی با چشم نامسلح دیده می‌شود (این شاید انگاشت من بوده)، ولی با دوربین‌های دوچشمی کوچک به آسانی دیده می‌شود.»

این تصویرِ گاسپری یک تصویر پیوندی است. وی توضیح می‌دهد: «این میدان دید گسترده دستاورد یک نوردهی ۲ ثانیه‌ای با یک عدسی  ۱۰۰ میلیمتری است. نمای پیوست عکسی‌ست که با یک تلسکوپ نیوتنی ۱۳۰ میلیمتری و یک دوربین ASI 2600MC گرفته شده (۲۱ در ۳۰ ثانیه).»«این دنباله‌دار گیسویی بزرگ و و دُمی پیچ خورده دارد.»

برآوردهای کنونی روشنی این دنباله‌دار را از بزرگای (قدرِ) ۴+ می‌دانند، کمی کم‌نورتر از یک روز پیش. اگر در آسمانِ نیمه شب بود به سادگی با چشم نامسلح دیده می‌شد. ولی در روشنیِ گرگ‌ومیشِ غروب نیاز به دوربین دارید.

-------------------------------------------------
تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 Comet Leonard - C/2021 A1 - Venus - comet - Daniele Gasparri - Atacama desert - Chile - naked eye - binoculars - lens - Newtonian telescope - ASI 2600MC - coma - tail -

منبع: اسپیس‌وِدِر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه