دُم پرجنب و جوش دنباله‌دار لئونارد

عکسی که گرالد ریمان در روز ۲۰ دسامبر از دنباله‌دار لئونارد گرفت

تلسکوپ‌های سراسر جهان برای دیدبانی دنباله‌دار لئونارد (سی/۲۰۲۱ ای۱) در چرخشند، دنباله‌داری که در روز ۲۰ دسامبر دستخوش یک برون‌ریزی انفجاری شد. دو شب پیش، گرالد رِیمان از گره‌ها و پیچش‌ها در آوارهایی که از دُم زیبا و پرجنب و جوشِ این دنباله‌دار به بیرون روانست تصویربرداری کرد.

ریمان می‌گوید: «من این عکس را به کمک یک تلسکوپ کنترل از راه دور در مزرعه‌ی هاکوس (Farm Hakos)، نامیبیا گرفتم.»

دانیل گاسپری که در بیابان آتاکامای شیلی از این دنباله‌دار تصویربرداری کرده می‌گوید: «یک تلسکوپ کوچک دُمی بسیار پیچیده و پویا را آشکار می‌کند (هم دم غباری و هم دم یونی). این زیبایی کمیابی در آسمان است.»

گاسپری یکی از این عکس‌ها رابا ردگیری ستاره‌ها و دنباله‌دار گرفته و دیگری را تنها با ردگیری دنباله‌دار برای بهتر نمایان کردن دم پیچیده‌ی آن.

عکس‌هایی که دانیل گاسپری در روز ۲۰ دسامبر از دنباله‌دار لئونارد گرفت- این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۱ مگ)

تصویر پویا (gif) به بزرگی ۳.۸ مگ که
میشاییل یاگر در ۲۱ دسامبر از دنباله‌دار
لئونارد گرفته و پویایی دُم آن را نشان
می‌دهد
عکاس نجومی، میشاییل یاگر هم می‌گوید: «نوردهی بلند بی‌فایده است [زیرا] دُم این دنباله‌دار حرکتی بسیار سریع دارد.»«شکل‌ها[ی آن] هیجانی هستند.»

شاید آشفتگی‌های بیشتری در راه باشد. این دنباله‌دار در ۳ ژانویه به نزدیک‌ترین نقطه‌ی مسیرش به خورشید می‌رسد (۰.۶۱ ای‌یو).  افزایش گرما می‌تواند به آزاد شدن فواره‌های گاز و غبار بیشتری از هسته‌ی آن بیانجامد و حتی تکه‌های غول‌پیکر یخ و سنگ را بترکاند.

اخترشناسان در نیمکره‌ی جنوبی بهترین دیدگاه را از دنباله‌دار لئونارد که دارد در آسمانِ تابستانیِ جنوب بالاتر می‌رود خواهند داشت. (مختصات)

--------------------------------------------------


تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
Comet Leonard - C/2021 A1 - Gerald Rhemann - comet - tail - Farm Hakos - Namibia - Daniele Gasparri - Atacama desert - Chile - Michael Jaeger - sun - austral

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه