دُم لئونارد بسیار دراز است!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۸.۷ مگ)
چشمتان را ببندید و اخترگانِ (صورتکِ) "هفت برادران" که بخشی از صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) است و مانند یک ملاقه‌ دیده می‌شود را تصور کنید. دُم دنباله‌دار لئونارد به اندازه‌ای بلند است که حتی نیمی از آن را هم نمی‌توانید در کاسه‌ی این اخترگان جا دهید.

دانیل گاسپری که این عکس را از آسمان  بیابان آتاکامای شیلی گرفته گزارش می‌دهد: «دنباله‌دار لئونارد دُمی با درازای دستکم ۲۰ درجه دارد.»

وی می‌گوید: «من این دنباله‌دار را با بهره از یک عدسی ساده‌ی ۱۰۵ میلیمتری روی یک دوربین تمام-نمای (فول فریمِ) سونی ای۷اس تصویربرداری کردم.»«با یک دوربین دوچشمی کوچک می‌توانیم به آسانی دستکم پنج درجه‌ی نخستِ دُمش را ببینیم و بقیه‌ی آن هم در یک نوردهی کوتاه با دوربین نمایان می‌شود. این دُم خیره‌کننده است.»

دنباله‌دار لئونارد اکنون دارد در صورت فلکی میکروسکوپ به سوی جنوب می‌رود. جایگاه آن به سودِ رصدگرانِ نیمکره‌ی جنوبی است، هرچند شمالی‌ها هم می‌توانند آن را پس از غروب آفتاب، پایینِ آسمان باختری ببینند. روشنی این دنباله‌دار اکنون به اندازه‌ی ستاره‌ای از بزرگای (قدرِ) ۳+ است. منحنی نور آن را اینجا ببینید.

لئونارد دارد به سوی نزدیک‌ترین رویارویی‌اش با خورشید (فاصله‌ی ۰.۶۱ ای‌یو) در ۳ ژانویه پیش می‌رود. افزایش گرمای خورشید به بیرون زدنِ فواره‌های گاز و غبارِ تازه‌ای از آن آنجامیده. حتی شاید لئونارد در شب‌های آینده بیننده دستخوش برون‌ریزی‌هایی هم بشود.

نکته‌ای از apod: دنباله‌دار لئونارد به نام "دنباله‌دار کریسمس" نامیده شده!

دُم دنباله‌دار لئونارد در سرتاسر میدان ۳ درجه‌ای این تصویر که روز ۲۱ دسامبر از آسمان تاریک نامیبیا گرفته شده کشیده شده است- تصویر بزرگ‌تر

اخترگان یا صورتکِ "هفت برادران" یا "هفت اورنگ" که نمایی مانند ملاقه دارد و بخشی از صورت فلکی خرس بزرگ است
--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
Big Dipper - Comet Leonard - tail - asterism - bowl - Daniele Gasparri - Chile Atacama desert - comet - lens - Sony A7s - binoculars - constellation Microscopium - magnitude - star - sun - jet

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه