دم دنباله‌دار دارد تکه تکه می‌شود

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۱ مگ)

پدیده‌ای نامعمول و شگفت‌انگیز دارد در دُم دنباله‌دار لئونارد (سی/۲۰۲۱ ای۱) رخ می‌دهد. این دم دارد تکه پاره می‌شود! این گسیختگی را می‌توانید در این تصویر که گرالد رِیمان در روز کریسمس گرفته ببینید.

تقریبا در نیمه‌ی راه تا پایان تصویر (درست اینجا)، یک گُسست نمایان می‌شود. این یک "رویداد از هم گسیختگی" است: تکه‌ای از دم دنباله‌دار لئونارد کنده شده و باد خورشیدی دارد آن را با خود می‌برد.

در این رویداد آب و هوای فضا را سرزنش کنید. فوران‌های تاج خورشیدی (سی‌ام‌ئی‌ها) با برخورد به دنباله‌دارها می‌توانند باعث "بازپیوند مغناطیسی" در دم آنها شوند و حتی گاهی آنها را از جا کنده و به طور کامل از دنباله‌دار جدا کنند. فضاپیمای استریو-ای ناسا چنین رویدادی را در سال ۲۰۰۷ در دنباله‌دار اِنکه دید (در پایان این نوشتار ببینید)

دنباله‌دار لئونارد به فوران تاجیِ شناخته شده‌ای برخورد نکرده، ولی جریان‌های باد خورشیدی هم می‌توانند چنین کاری را انجام دهند. دستکم دو جریان پرسرعتِ باد خورشیدی در هفته‌های گذشته به این دنباله‌دار برخورد کرده که می‌توانند برای توضیح این آشفتگی بسنده کنند.

تصویر دوم را یان هاتنباخ در روز ۲۶ دسامبر گرفته و دم دنباله‌دار لئونارد را نشان می‌دهد که در آسمانِ لاپالمای جزایر قناری کشیده شده است.

هاتنباخ با شگفتی می‌گوید: «درازای این دم دستکم ۳۶ درجه است! از این درازا، شش درجه‌اش را می‌شود با یک دوربین دوچشمی ۱۰ در ۵۰ دید، به همراه "گره‌های" درخشان مربوط به رویدادِ از هم گسیختگی. در آسمان تاریک لاپالما به سادگی می‌توان این دنباله‌دار را مانند ابری دراز و کشیده با بزرگای (قدر) ۳.۹ با چشم نامسلح دید.»

همه‌ی گره‌های دم دنباله‌دار لئونارد رویدادِ از هم گسیختگی نیستند. خود این دنباله‌دار از ۱۵ دسامبر تاکنون ۳ بار دستخوشِ افزایشِ درخشندگی شده که می‌توانستند نشانه‌ی جدا شدن تکه‌هایی از هسته‌ی دنباله‌دار باشند. بیشترِ [آشفتگی] دُمِ دنباله‌دار لئونارد بی‌شک نشانه و مُهرِ ناپایداری‌های پیاپی در این دنباله‌دار است.

هر رویدادی باشد، برای بیش از این آماده شوید. دنباله‌دار لئونارد دارد به خورشید نزدیک می‌شود تا در ۳ ژانویه از فاصله‌ی ۰.۶۱ ای‌یو با آن دیدار کند. افزایش گرما و نزدیکی به توفان‌های خورشیدی می‌تواند به برون‌ریزی‌ها و گسست‌های تازه دامن بزند.

اخترشناسان در نیمکره‌ی جنوبی بهترین دیدگاه را از این دنباله‌دار که دارد در صورت فلکی میکروسکوپ پیش می‌رود خواهند داشت. اینجا می‌توانید آن را پیدا کنید.


عکسی که یان هاتنباخ در روز ۲۶ دسامبر از ۀسمان لاپالمای جزایر قناری گرفته و دنباله‌دار لئونارد و دم بسیار درازش را نشان می‌دهد- اندازه‌ی بزرگ‌تر

جدا شدن دنباله‌دار انکه در اثر برخورد یک توده پلاسمای تاج خورشیدی به آن در سال ۲۰۰۷

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
tail - Comet Leonard - Gerald Rhemann - Christmas Day - disconnection event - solar wind - CME - magnetic reconnection - NASA - STEREO-A - Comet Encke - comet - Jan Hattenbach - La Palmaa - Canary islandsa - binoculars - core - sun - AU - solar storm - constellation Microscopium

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه