پیدایش یک سحابی تازه در آسمان شب: "سحابی لئونارد"!

یک سحابی تازه در آسمان شب پدید آمده! این سحابی تکه‌ای از دُمِ دنباله‌دار لئونارد است که به تازگی در اثر وزش باد خورشیدی از بقیه‌ی دُم جدا شده. بیل ویلیامز این ابر را در روز ۲۷ دسامبر از دهکده‌ی اخترشناسی چیفلند در فلوریدای آمریکا به تصویر کشید.
ویلیامز توضیح می‌دهد: «من دیشب چندین نوردهی به کمک تلسکوپ شکستی ۱۰۰ میلیمتریِ Vixen و دوربین SBIG 16803 CODی خود گرفتم و یک تصویر موزاییکی از آنها ساختم.»«زمانی که داشتم از بخش‌های بالایی دم عکس می‌گرفتم، سرِ دنباله‌دار داشت پشت درختان پنهان می‌شد. درازای آن بسیار بیشتر از ۱۵ درجه است.»

این "سحابی لئونارد" ابری از گاز است که چند روز پیش، هنگامی که جریانی از باد خورشیدی به دنباله‌دار برخورد کرد از دُم جدا شد. میدان‌های مغناطیسیِ میان‌سیاره‌ای همدیگر را قطع کرده و دوباره به هم پیوستند [پدیده‌ی "بازپیوند مغناطیسی"]  و در این فرآیند، فورانی از انرژی آزاد کردند که به پیدایش این سحابی انجامید. یک چنین فرآیندی در زمانِ توفان‌های زمین‌مغناطیسی (ژئومغناطیسی) در مغناطکره‌ی زمین هم رخ می‌دهد که شفق‌های قطبی و چیزهای دیگر را پدید می‌آورد.

برای بیشتر از این آماده شوید. دنباله‌دار لئونارد دارد به خورشید نزدیک می‌شود تا در ۳ ژانویه از فاصله‌ی ۰.۶۱ ای‌یو با آن دیدار کند. افزایش گرما و نزدیکی به توفان‌های خورشیدی می‌تواند به برون‌ریزی‌ها و گسست‌های تازه دامن بزند. اخترشناسان در نیمکره‌ی جنوبی بهترین دیدگاه را از این دنباله‌دار که دارد در صورت فلکی میکروسکوپ پیش می‌رود خواهند داشت. هرچند تصویر ویلیامز نشان می‌دهد که شمالی‌ها هم می‌توانند آن را ببینند.

دنباله‌دار لئونارد را می توانید اینجا پیدا کنید.

--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky


واژه‌نامه:
nebula - Comet Leonard - tail - solar wind - Bill Williams - Chiefland Astronomy Village - Florida - Vixen - refractor - SBIG 16803 COD - comet - cedar tree - Leonard Nebula - interplanetary magnetic field - Earth - magnetosphere - geomagnetic storm - aurora borealis - sun - AU - solar storm - constellation Microscopium

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه