ماه‌نورد چینی یک "کلبه اسرارآمیز" را روی ماه دیده!

"یوتو۲"، خودروی ماه‌نورد چین به هنگام گذشتن از سطح دهانه‌ی فون کارمان در سمتِ پنهان ماه (سمت دور)، جسم مکعبی-شکلِ اسرارآمیز را در افق مشاهده کرده است.

بر پایه‌ی گزارش روزانه‌ای که درباره‌ی یوتو۲ در Our Space (فضای ما)، یک شبکه‌ی چینی زبان وابسته به سازمان ملی فضایی چین  منتشرشده،  یوتو۲ این ساختار مکعبی را در ماه نوامبر، هنگامی که ۳۶مین روز قمری از ماموریتش را می‌گذراند در افق شمالی، حدود ۸۰ متر دورتر دیده.

شبکه‌ی فضای ما این جسم را به عنوان یک "کلبه‌ی اسرارآمیز" (神秘小屋/shenmi xiaowu) توصیف کرده، ولی این نام به جای این که توصیفی دقیق باشد، یک نام جایبان درست است.

گروه دانشمندان علاقه‌ی شگفت‌انگیزی را نسبت به این جسم ابراز کرده‌اند و اکنون انتظار می‌رود یوتو۲ دو-سه روزِ قمری آینده (هم‌ارز دو-سه ماه زمین) را به پیمودن راه بر روی سنگپوشه‌های ماه و پرهیز از دهانه‌ها بگذراند تا بتواند نگاهی نزدیک‌تر به آن بیندازد، پس می‌توان چشم‌انتظار بروزرسانی‌های بعدی بود.

یک توضیح احتمالی برای این ساختار می‌تواند یک "تخته سنگ بزرگ" باشد که در اثر یک رویدادِ برخوردی از زیر سطح بیرون زده.


یوتو۲ که با انرژی خورشیدی کار می‌کند به همراه فرودگرِ چانگ‌یی۴ در روز ۳ ژانویه‌ی ۲۰۱۹ نخستین فرود یک کاوشگر را بر روی سمت پنهان ماه انجام دادند. این خودرو از آن هنگام تاکنون سرگرم پیشروی در دهانه‌ی ۱۸۴ کیلومتر-پهنای فون کارمان بوده است.

چانگ‌یی۴ چنان که از نامش برمی‌آید، چهارمین ماموریت ماهِ سازمان ملی فضایی چین و نیز دومین ماموریتِ آن برای نشاندن یک خودروی بر سطح ماه بوده. چانگ‌یی ۱ و ۲ مدارگرد بودند و چانگ‌یی۳ هم فرودگری بود که بر سمت پیدای ماه فرود آمد و نخستین خودروی یوتو را بر آن نشاند. چین ماموریت آزمایشی "چانگ‌یی۵ تی۱" به گرد ماه و همچنین ماموریت بازگردادنِ نمونه‌های چانگ‌یی۵ را هم راه‌اندازی کرد.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

China - Yutu 2 - Von Kármán - moon - lunar day - Our Space - Chinese - National Space Administration - CNSA - mystery hut - placeholder - Earth - regolith - crater - solar power - Chang’e 4 - far side - Chang'e 1 - orbiter - Chang'e 3 - Chang'e 5 T1 - Chang'e 5

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه